Tiklīdz tuvojas vasara, sākam piesaukt gan saulgriežu maģiju, gan īpašo spēku. Laiks, kad iestājas gada īsākā nakts un garākā diena, tiek apvīts ar mistērijām, bet kāda ir vasaras saulgriežu jeb saulstāvju būtība?
Zivju un Auna zīmju mijā dzimušie pārliecinoši teiks, ka viņi ir visīstākie Jāņu nakts bērni. Viņu vecāki izslavēto, reizi gadā īslaicīgi uzziedējušo papardes ziedu tātad uzgājuši un no tā smaržas apskurbuši. Par Līgo svētkos ieņemtajiem bērniem allažiņ gribas zīmīgi un mīļi saprotoši pasmaidīt, jo šajā laikā mēdzam atcerēties arī auglības rituālus.
Kāpēc mēs to akcentējam? Vai gadu ritumā tomēr neesam pazaudējuši un degradējuši saulstāvju būtību? Pēc atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem devāmies uz Liezēri, kur ik gadu 21. jūnijā zāļu sieva – fitoterapeite, astromedicīnas speciāliste un bioenerģētiķe – Gundega Purmale sagaida zinātkāros uz Zāļu dienu savās pļavās.
Vispirms saulgrieži, tad Līgo un Jāņi
«Saulgriežiem jābūt tīriem. Tā ir sevis attīrīšana. Tā ir gada maiņa, jaunā cikla nospraušana. Pavasaris ir beidzies, sākas auglības laiks. Nu es redzēšu sava darba augļus. Bet tagad ir alkohols un bezatbildība, un sabojāta cilvēku domāšana,» Gundegas kundzes teiktais ir tiešs un paskarbs.
Saulgrieži nav ne Līgo vakars, ne Jāņu diena, tas ir laiks pirms šiem svētkiem – 21. jūnijs. Saulgriežos nedrīkst lietot alkoholu, ieteicams nomazgāties strautā, ģērbties jaunā, vislabāk baltā tērpā. Nevajag kurt ugunskuru, bet uguni var pacelt staba galā uz kalna – tādējādi rādām saulītei ceļu un ļaujam tai ieraudzīt mūs. Šajā dienā jāizstaigājas pļavā, jāsavāc augi, un to var darīt tikai tīrs cilvēks. «Pļavā izkapts nav jāņem, zāļu čupas nav jātaisa, pietiek, ja salasām jāņuzāļu pušķīti,» sakāmais tā vien nosprikšķ. Deviņas vien tās riktīgās jāņuzāles ir. Un kas gan deviņus augus ko nesalasīt! Zāļu sieva ātri noskaita: madara, asinszāle, margrietiņa, pīpene, raspodiņš, ozols un bērzs... Tā notiek, ja neskaita līdzi! Kas ir vēl divas jāņuzāles, nepateikšu, bet stāsts par sava zāļu pušķa veidošanu vēl būs.
Tas, kas seko pēc saulgriežiem – Līgo vakars – ir jau ar citu smeķi, ar citu filozofiju. Līgotājiem nakti gulēt nevajadzētu. Tad ir laiks ugunskuram, jautrībai un lustēm. «Ugunskurs – tas ir jauki, tā ir jautrība, izdancošanās, tu sevi fiziski nodarbini, noņem smagumu. Kamēr dziedi un dejo, tikmēr nedomā par rūpēm. Tu ievelc prieku sevī, un tā ir enerģētika. Prieks vairo prieku, bet arī dusmas aug augumā. Tāpēc jo vairāk priecāsimies, jo dusmām būs mazāk vietas,» Gundegas kundze izskaidro.
Un apdziedāšanās Jāņu dienā! Kur nu bez asmēlīgajiem kaimiņiem, kuri redz un zina visu un vēl kādu kripatiņu vairāk. Jo vairāk cilvēku ienāca pagalmā, jo mājai lielāka svētība. Pirms tam gan bērni tika sūtīti izlūkos – lai izpēta, kur kaimiņmājā valda nekārtība. «Es savējos arī sūtīju,» viņa sulīgi pasmejas.
Augi pateiks priekšā
Zāļu dienas augu vācējām un vācējiem Gundegas kundzes pļavās tiek ļauta brīva vaļa – lasi, ko vēlies! Vispirms vajag sajust pļavu, nevis skriet pie augiem. Ir bijis gana tādu, kuri atbraukuši šausminās – te taču ir daudz ērču! Skaidra lieta, ka ir. To dzirdot, cilvēks – hops! – mašīnā iekšā. Tad ko viņš šeit meklē? «Nevajag saukt to, ko nevajag sasaukt. Tad jau vispār nevajag iet uz pļavām. Vispirms ir jāsajūt, vai tev to vajag,» pārliecināta ir zāļu sieva. Kad cilvēks ļaujas dabai, augiem un sajūtām, viņš nonāks pie tā auga, kurš ir vai būs vajadzīgs. Un roka pati pastiepsies.
Kad viņa vada nodarbības, cilvēki nestāv bariņā, bet izklīst un vēro augus, līdz viens iebaksta ar pirkstu un pajautā, kas tas par augu, bet otrs vienaldzīgi paiet garām. «Un man atliek tikai pavērot – skaidrs, kas ar tevi ir!» Paši nereti neprotam iztulkot informāciju, kālab mūs piesaista konkrēts augs, kaut arī mistikas nav – darbojas magnētiskais lauks, un mēs to sajūtam. Te vietā iepriekš solītais iestarpinājums par jāņuzālēm. Vienugad Gundegas kundze ieraudzījusi, ka mazmeitiņa pušķī salikusi arī nātres. Kad jautājusi, kāpēc tāda izvēle, mazmeita sadrūvējusies – lai nav dusmīgi! Pēc kāda laika mazasinība klāt. Lūk, kālab bērnam roka stiepusies pēc nātrēm.
Vai uz Liezēri kādreiz ir atbraukuši arī tik harmoniski cilvēki, kuri Zāļu dienā var staigāt pa pļavām sava prieka pēc? «Visiem ir kāda vaina,» zāļu sieva nogroza galvu. Tomēr kāds pāris, baptistu mācītāji no Holandes, viņai atmiņā palicis. Vīrs un sieva. Abi bijuši apmierināti ar visu, no viņiem strāvojis tāds miers un rimtums, ka nenopriecāties.
Kad gatavs, tad jālasa
Ir cilvēki, kuri pārliecināti, ka vien saulgriežos vāktiem augiem piemīt spēks, un metas pļavā, lai neizvēlīgi plūktu itin visu, kas trāpās pa ķērienam. «Nē, nē, nekāda fiksā lasīšana nebūs. Augs ir jālasa tad, kad viņš ir gatavs,» Gundegas kundze stingri pasaka. «Ir tādi augi, kurus jāiet pusnaktī lasīt. Kartupeļu ziedi jāvāc tikai pusnaktī, tikai sešas minūtes. Man ir kā fūrijai jāskrien pa kartupeļu lauku. Palīdz mani studenti.»
Kad iestājas īstā pusnakts, ja divreiz gadā pulksteni griežam stundu uz priekšu un atpakaļ? Gundegas kundze pamet skatienu uz augšu – viņa dzīvojot pēc saules, nevis pulksteņa laika. Un saulītei vienalga, ko cilvēks ir izdomājis. «Es skatos debesīs.» Tāpēc istabas stūrī iegrozīts teleskops? Nē, ar teleskopu viņa pētot planētas un komētu lietu. Interese par astronomiju saglabājusies no skolas laika.
Zāļu sieva novērojusi, ka augi izjūt cilvēka garastāvokli. «Ja man ir slikts garastāvoklis, kas reti, tomēr gadās, tad augi pūst, nežāvējas. Vai arī atnāku mājās ar vītušiem augiem. Tad apsēžos kalna galā, palūdzu piedošanu par to, ka mana cilvēciskā vājība izlīdusi pa visām malām ārā. Kad tieku līdz mājai, augi ir atdzīvojušies.»
Kā prognozēt slimības un karus
Ko tad, ja gadās lietaina vai pārāk sausa vasara un visi augi nenogatavojas? Tā noticis pagājušogad. Daudzu augu ziedus nav izdevies ievākt, jo tie nav ziedējuši. Vai tas liecina, ka cilvēki neslimos ar konkrētām kaitēm? «Kaites būs, bet tādi cilvēki nenāks pie manis. Kaites var prognozēt. Man tālu nav jāiet. Šogad pa visām malām lien ārā strutenes. Man būs diezgan daudz onkoloģijas, ginekoloģijas slimnieku. Gaidu, kad ziedēs vilkābele, redzēšu, vai būs kardioloģiskie klienti. Pagājušogad puikas smējās, ka kokam zari jāsien uz augšu, jo ziedi tos nolauzīs. Tā arī bija. Šogad ziemā bija ļoti daudz «kardioloģisko». Ogas bija tendētas uz pūšanu – tātad uz aiziešanu. Un tā arī bija. Paskatieties, paklausieties, daudzi aizgāja ar sirdi. Dabā viss ir, jāmāk to lasīt. Tikai jo vairāk dzīvoju, jo vairāk saprotu, ka es nekā nezinu,» secina augu tulkotāja.
Pēdējā laikā daudzus satraukuši nemieri ārpus Latvijas. Kas gaidāms mūsu valstī? «Nē, šogad pilnīgi noteikti nekas nebūs,» apgalvo Gundegas kundze. «Zvēri nāk pie cilvēka, zvēriem dzimst mazuļi. Nevarēju saprast, kāpēc suns mani grūž no durvīm nost. Mīļo stundiņ, mežacūka uz kāpnēm stāv! Šogad pa diviem trim stirnēniem ir kopā ar mammām. Tas parāda, ka būs miers, saticība.»
Tāpēc viņa uzsver – dabā visu var saskatīt, tur meklējamas visas atbildes. «Es ar nelaiķi vīru strīdējos. Teicu: neskaldi malku tagad, sabojāsi rokas, jo neplīsīs. Viņš runā savu: ai, tas nav zinātniski pierādīts, to nevar zem mikroskopa paskatīties. Saku: tas ir gadsimtos pierādīts, mēs nevaram būt gudrāki par dabu. Kurš vinnēja? Protams, es! Kā skaldīja malku nepareizā laikā, jau pēc brīža prasa, vai es varētu palīdzēt – roka sāpot. Vai tad ir sarežģīti pielāgoties? Zinot, ka tajā laikā nekas nesanāks, varam ieplānot citus darbus.»
Vīru zāles, sievu zāles
Starp citu, Zāļu dienā Liezērē ierodas ne tikai sievietes, bet nu arī vīrieši ieinteresējušies par augiem un to iedarbību. Ko Gundegas kundze saka par vīru un sievu zālēm? Jā, tādas ir, tāpēc ka ir slimības, kas nav vīriešiem, un ir slimības, kas nav sievietēm. Ozols tomēr ir vīru zāle. Sieviete to nelietos. Ja sāks lietot, tad iedzīvosies žultsakmeņos. Sieviete toties var izmantot ozola sievišķo daļu – zīli. Kafijā, tējā vai izvilkumos. Izvilkumi ļoti labi palīdz kapilārajiem asinsvadiem. Vīriešiem ozolzīļu izvilkums nelīdzēs, bet dāmu kājiņām – ļoti labi derēs.
Lai harmonizētu mūsos mītošo sievišķo un vīrišķo enerģiju, kas piemīt katram neatkarīgi no dzimuma, jāmeklē gan augi, gan ēdiens, gan koki, kas palīdz. Tradicionāli ozols tiek uzskatīts par vīriešu, liepa – par sieviešu koku. Bet ja sievietei nepieciešams daudz fiziska spēka, ja viņa ir sevi izsmēlusi tukšu kā sietu, tad laiks doties pie ozola. Tur var saņemt spēku un līdzsvarot enerģijas.
Kāda vaina Skorpionam?
Augu zinības un citas spējas Gundegas kundze ir mantojusi no savas vecmammas, bet astroloģiju mācījusies, lai iegūtu papildu zināšanas. Noder viss! Kad pavaicāju, vai katras zodiaka zīmes pārstāvjiem piemīt raksturīgās veselības problēmas, viņa nedomājot atbild: «Dabiski!» Tāpat kā ir atbilstoši augi, kas saslimušajam palīdz.
Piemēram, Dvīņiem vārīgākas ir plaušas, nervi un gremošanas sistēma. Tāpēc vajadzīgi ķērpji, sūnas, kas attīra organismu. Nervozitāte izraisa gremošanas traucējumus, kas savukārt var provocēt kuņģa čūlas veidošanos, arī aizkuņģa dziedzeris var nestrādāt, kā nākas. Dvīņiem emocijas iet pa gaisu, tāpēc uzturā noteikti jālieto auzas (putrā vai tējā), raspodiņš, ugunszāle, vērmele.
Jaunavai, ekspansīvas dabas cilvēkam, var būt nosliece uz nervu slimībām. Šīs zīmes pārstāvjiem ieteicams vaivariņš, jo viņiem ir caurs miegs, bet ar vīgriezīti nevajadzētu aizrauties. Tā nomierinās, bet vienlaikus cilvēku karsēs.
Skorpionam bieži sāp galva, ir izmainīts, nestabils asinsspiediens. Viņam ir svarīgi, ko ēd, kādi cilvēki atrodas līdzās, jo šīs zīmes pārstāvis reaģē uz apkārtējo rīcību, vārdiem – viņš «uzvelkas». Skorpionam jāēd daudz sakņu. Viņš ir seksuāls, tāpēc var prognozēt slimības no nabas uz leju. Tāpēc vajadzīga asinszāle, kas līdzēs arī depresīva noskaņojuma gadījumos.
Augi jālieto pēc tam, kad vaina noteikta, nevis ar domu – pamēģināšu katram gadījumam. Viena lieta ir precīza diagnostika, cita – zodiaka zīmes pārstāvju vispārīgas iezīmes. Kā, piemēram, turpmākie raksturojumi: Aunam, kuru mēdz pamocīt galvas sāpes, jāuzturas svaigā gaisā. Tā kā Auniņš daudz ko dara pēdējā brīdī un pēc tam piktojas, viņam mēdz sašaurināties asinsvadi. Svariem vajadzētu atrast stabilu partneri, lai nenāktos piedzīvot beigtus nervus un infarktu. Lauvam var rasties problēmas ar vairogdziedzeri un sirdi, ja ilgstoši nebūs pašam savas mājas. Vēzim gadās emocijas apēst, nevis izreaģēt – liekais svars būs klāt. Strēlniekam jāpiesargās no sadzīves traumām, bet Mežāzim jārūpējas par sirdi un jāsargājas no reimatisma. Ūdensvīrs, ja pārmērīgi ļausies gastronomiskām baudām, nodarīs pāri aknām un aizkuņģa dziedzerim. Zivīm jāsaudzē sirds, plaušas un nieres, bet Vērša vājais punkts ir osteohondroze. Viņš turklāt mēdz novilcināt vizīti pie ārsta.
Visiem nepalīdzēs
Zāļu sieva nevar palīdzēt cilvēkiem viņu attieksmes, viņu enerģētikas dēļ. Nepalīdzēs alkoholiķiem, kurus atved radinieki. Dzērāji vairumā gadījumu pat nevēlas tikt vaļā no savas ligas. Nepalīdzēs arī rupekļiem. Izmetīs tādus no mājas, ka stērbeles noplīvos.
Viņai ir stāsts par vēža slimniekiem. «Cilvēkam pēkšņi konstatē vēzi. Kas notiek? Viņš pilnīgi sabrūk. Ļoti daudz ir tādu. Es esmu ar viņiem strādājusi un jautājusi: kādēļ jūs tā? Atbild – bet man taču ir vēzis! Nu un? Katra slimība ir šausmīga. Katra! Infarkts vai miokardīts ir vēl traģiskāks. Ja tu sevi noraksti, organisms uz to reaģē un vairs nefunkcionē. Mēs vairs nedodam smadzenēm signālu dzīvot. Jā, no malas varam iejaukties, palīdzēt, tikai ar vienu noteikumu: kad mums to lūdz. Nevis prasa. Onkoloģijas nodaļā, ieejot palātās, varu nemaldīgi redzēt, kurš ir gatavs cīnīties. Jā, tad es varu palīdzēt. Kas liedz viņa palātas biedriem palūgt palīdzēt, ja reiz es tur esmu? Bet viņi smīn.»
Vecmāmiņas zintis un medicīna
Gundegas kundze jau bērnībā sapratusi, ka apkārtējos uztver atšķirīgāk nekā «normālie» bērni. Ne visu skolasbiedru pieskārieni bijuši patīkami, daži sagādājuši fiziskas sāpes. «Man no omes tā zināšana. Māsai neko, bet mani aiz matiem vilka līdzi. Iesi! Bērni spēlējas, dauzās, vai tad patīk iet pa mežiem, pa purviem? Nē. Spirinies vai nespirinies, bet tu to darīsi, ome teica,» atceras zāļu sieva. Tolaik viņa ij nenojauta, ka šīs zintis noteikti jānodod mantojumā, tiklīdz atrasta īstā mantiniece. Meitene klusībā pretojusies – neko nedarīšu, aizbraukšu uz pilsētu.
Līdz pienāca situācija, kad Gundegas kundzei aiz muguras nostājās nāve. Un viņa bija spiesta pieņemt to, ko ome novēlējusi. Ārsti solīja vairs divus mēnešus dzīves. «Nebūs nekādi divi mēneši! Man nav kam bērnus atstāt!» viņā pamodās spīts. Tikai tad sapratusi, ka ir pienācis laiks vecmammas zinības likt lietā. Palīdzēja.
Tagad atzīst – viss notiek īstajā laikā. Ja dzīvība karātos mata galā desmit gadus agrāk, iespējams, pret bērnībā iegūtajām zintīm būtu izturējusies paviršāk. Zāļu sieva atzīst, ka dzīve ar tādu mantojumu nav viegla, toties nu viņa apzinās, ka fitoterapijas zināšanu un bioenerģētikas izmantošana ir kalpošana, liela atbildība. Cilvēku Gundegas kundze caurskata kā rentgens, bet problemātiskās vietas organismā pārbauda ar roku. Ja ir patoloģija, tiek uzrādīts tukšums. «Es zinu, kā roka jāgroza, lai saprastu pareizo diagnozi. Esmu mediķis pēc profesijas. Šī joma jau ir tāda pati. Ja astroloģiski skatās, tad Urāns piektajā mājā, neko nevar darīt,» atkal skan sulīgie smiekli.
Joks jokam, bet arī Gundegas kundzes opis savulaik paziņojis, ka nomirs 114 gadu vecumā. Savā jubilejā 114 gadu vecumā viņš aizmiga līdzās omei. Tā i nepaguvuši noskaidrot, vai arī opim piemitusi redzēšana. Gundegas kundzes mantiniece vēl nav piedzimusi. Bet būšot!