ASV varas institūcijas ir konfiscējušas 27 miljonus ASV dolāru (14,7 miljonus latu) no banku kontiem, kas saistīti ar sešiem krāpniekiem, kuri Ņujorkas pašvaldībai piecu gadu laikā izkrāpa nodokļu maksātāju naudu 80 miljonu ASV dolāru (43 miljonu latu) apmērā un daļu no tās atmazgāja caur Latvijas bankām, trešdien vēsta laikraksta "New York Post" interneta izdevums.
Konfiscēti ir līdzekļi, kas glabājās vairākos desmitos banku kontu. Izmeklētāji cer, ka vēl izdosies atrast apjomīgus nozagtus līdzekļus, kas glabājas citviet. "Es domāju, ka šis process turpināsies. Šajā lietā turpinās ļoti aktīva izmeklēšana," sacīja persona, kas informēta par izmeklēšanas gaitu.
Pērnā gada decembra vidū par apjomīgu krāpšanu un naudas atmazgāšanu Savienoto Valstu varas institūcijas aizturēja četrus konsultantus, kuri bija nolīgti, lai īstenotu 722 miljonus ASV dolāru (392 miljonus latu) vērtu projektu Ņujorkas pašvaldības elektroniskās maksājumu sistēmas "CityTime" darbības uzlabošanai nolūkā novērst naudas izšķērdēšanu, krāpšanu un sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu.
Aizturētie ir "CityTime" projekta konsultanti Dmitrijs Aronšteins, Viktors Natanzons, Skots Bergers un Marks Mazers, Mazera sieva Svetlana un viņa māte Larisa Medzona, kuriem izvirzītas apsūdzības naudas atmazgāšanā un krāpšanā.
Apsūdzētie konfiscēto naudu, kas tiks iesaldēta uz nenoteiktu laiku, bija noguldījuši kontos uz sava vārda, kā arī kontos, kas tika izveidoti uz viņu bērnu vārdiem un fiktīvu ārzonas kompāniju vārdiem. ASV varas institūcijas atklājušas, ka daļa izkrāptās naudas bija aizplūdusi uz banku kontiem Latvijā.
Krāpnieki īstenoja vērienīgu blēdību shēmu, nepamatoti uzpūšot likmes, kādas viņi prasīja par savām konsultācijām, dokumentējot viltotus darba laika grafikus un atmazgājot naudu caur bankām Latvijā un Tālajos Austrumos, bet vēlāk noguldot to fiktīvu kompāniju kontos ASV bankās, raksta "New York Post".
Notiesāšanas gadījumā apsūdzētajiem draud līdz 20 gadu ilgs cietumsods un naudassods 250-500 tūkstošu ASV dolāru apmērā.
"CityTime" gadījums tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem finanšu skandāliem, kāds Ņujorkas mēra Maikla Blumberga administrāciju piemeklējis tās pastāvēšanas vēsturē.