Latvijas Banka samazina rezervju normu par vienu procentpunktu

Latvijas Bankas padome ceturtdien nolēma samazināt rezervju normu par vienu procentpunktu, žurnālistiem sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Obligātā rezervju norma banku saistībām virs diviem gadiem samazināta no 3% līdz 2%, bet visām pārējām rezervju bāzē iekļautajām saistībām – no 5% līdz 4%.

Latvijas Bankā skaidroja, ka lēmums par rezervju normas samazināšanu pieņemts, ņemot vērā to, ka inflācijai ir krituma tendence un, neapdraudot cenu stabilitāti,iespējams veicināt finanšu sektora rīcībā esošo brīvo līdzekļu straujāku pieejamību uzņēmumiem.

"Samazinot rezervju normu, tiek atbrīvoti papildu finanšu resursi kreditēšanai un radīti labvēlīgāki apstākļi tautsaimniecības izaugsmei nepieciešamo kreditēšanas resursu pieejamībai. Vienlaicīgs rezervju normas samazinājums dažādu termiņu saistībām nodrošinās vienmērīgu ietekmi uz brīvo līdzekļu pieejamību banku sektorā un turpinās uzturēt banku motivāciju ilgtermiņa līdzekļu piesaistē," paskaidroja centrālajā bankā.

Latvijas Bankas noteiktās procentu likmes netika mainītas. Tādējādi refinansēšanas likme, kas ir viena no galvenajām Latvijas Bankas noteiktajām procentu likmēm, kuras ietekmē centrālās bankas piedāvāto latu resursu procentu likmes, līdz ar to atstājot iespaidu arī uz Latvijas naudas tirgus likmēm, joprojām ir 3,5%.

Latvijas Bankas aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme, aizdevumu izmantojot ne vairāk kā piecas darbdienas iepriekšējās 30 dienās, ir 7,5%. Gadījumos, kad aizdevums izmantots ne vairāk kā desmit darbadienu iepriekšējās 30 dienās, likme ir 15% gadā, bet, ja aizdevums izmantots vairāk nekā desmit darbadienu iepriekšējās 30 dienās, likme ir 30% gadā.

Latvijas Bankas noguldījumu iespējas uz septiņām dienām procentu likme ir 0,375%, bet noguldījumu iespējas uz nakti likme ir 0,25%.

Obligāto rezervju norma ir viens no centrālās bankas monetārās politikas instrumentiem. Banku obligātās rezerves aprēķina kā noteiktu procentu no banku piesaistītajiem noguldījumiem un banku emitētajiem vērtspapīriem, kas jāglabā Latvijas Bankā, un šī prasība jāizpilda vidēji mēnesī. Obligāto rezervju normas izpilde tiek vērtēta aprēķina periodā no 24.datuma līdz nākamā mēneša 23.datumam.