Valsts ieņēmumu dienests (VID) Rīgā atklājis kādu mēbeļu ražošanas uzņēmumu, kura vadītāja, deklarējot sevi kā vienīgo uzņēmuma darbinieci, nelegāli nodarbināja vismaz sešus darbiniekus, izmaksājot viņiem algas aploksnēs un neveicot likumā noteiktās sociālās iemaksas.
VID izdevies panākt, ka uzņēmuma vadība ir noslēgusi darba līgumus ar minētajiem uzņēmuma darbiniekiem un sniegusi dienestam darba devēja ziņojumus.
Dienestā informēja, ka Nodokļu kontroles pārvaldes darbinieki šogad oktobrī veica kontroles pasākumus kādam uzņēmumam Rīgā. Tas kā savu darbības veidu bija norādījis mēbeļu ražošanu, taču kā vienīgais darba ņēmējs tajā bija norādīta uzņēmuma vadītāja.
Atbildot uz VID inspektoru jautājumiem par to, kā tiek nodrošināta uzņēmuma darbība, uzņēmuma vadītāja paskaidroja, ka ar visiem darbiem tiek galā viena pati, proti, pieņem pasūtījumus, iepērk nepieciešamos materiālus un izejvielas pasūtījumu izpildei, veic mēbeļu komplektēšanu ar dažu darba instrumentu palīdzību, piegādā preci klientiem un kārto arī uzņēmuma grāmatvedības dokumentus.
Pārbaudot uzņēmuma grāmatvedības dokumentus, VID darbinieki konstatēja, ka uzņēmums saimnieciskajā darbībā izmanto trīs automašīnas, ar kurām vidēji mēnesī tiek nobraukti apmēram 6000 kilometru, un nomā ražošanas telpas, kas VID nav reģistrētas kā struktūrvienība. Arī attiecībā uz automašīnu izmantošanu uzņēmuma vadītāja turpināja apgalvot, ka visus trīs transporta līdzekļus lieto viena pati.
Ņemot vērā uzņēmuma vadītājas sniegto informāciju, kā arī citu VID rīcībā esošo informāciju, uzņēmuma ražošanas telpās Rīgā tika veikta tematiskā pārbaude. Tās laikā VID darbinieki konstatēja, ka uzņēmuma 290 kvadrātmetru lielais ražošanas cehs ir aprīkots gan ar mēbeļu izgatavošanas iekārtām, piemēram, vakuumpresēšanas darbgaldu, frēzmašīnu, formātzāģi un citiem, gan darbgaldiem. Tāpat VID darbinieki ražošanas cehā sastapa sešas personas, kuras nodarbojās ar mēbeļu sagatavju apstrādi. Brīdī, kad VID amatpersonas sāka pārbaudi, piecas personas izslēdza darbgaldus un atstāja savas darbavietas.
Pēc VID sniegtās informācijas, uzņēmuma vadītāja paskaidroja, ka viena no sešām ražošanas cehā strādājošajām personām ir ieradusies iepazīties ar darba apstākļiem un drīzumā tiks pieņemta darbā, bet pārējās piecas personas viņai neesot pazīstamas – tās ir no blakusesošās nezināma nosaukuma galdniecības un viņa šīm personām ir tikai devusi atļauju izmantot sava uzņēmuma elektroiekārtas.
Lai pārliecinātos, vai uzņēmuma vadītāja pati prot rīkoties ar darba instrumentiem, kā to iepriekš bija norādījusi savā paskaidrojumā, VID darbinieki lūdza uzņēmuma vadītāju nodemonstrēt savas prasmes, taču uzņēmuma vadītāja no piedāvātās iespējas atteicās.
Grāmatvedības dokumentu pārbaudē iegūtā informācija par uzņēmuma kopējo darījumu vērtību, degvielas patēriņu un citām izmaksām, kā arī ražošanas telpā redzētais liecināja, ka uzņēmums nodarbina sešas personas – Latvijas pilsoņus, ar kuriem nav noslēgti darba līgumi un netiek veiktas likumos noteiktās nodokļu iemaksas.
Par nodokļu kontroles pasākumu laikā konstatētajiem pārkāpumiem sākta administratīvā lietvedība. Pašlaik VID aprēķinātais nesamaksāto nodokļu apmērs ir 1263 lati, taču, ņemot vērā, ka nodokļu maksātājs ir noslēdzis līgumu par ražošanas telpu nomu kopš 2010.gada marta, kā arī izvērtējot uzņēmuma iesniegtajās deklarācijās un grāmatvedības dokumentos norādīto kopējo darījumu vērtību, pastāv iespēja, ka faktiskais nesamaksāta nodokļa apmērs ir lielāks, pieļāva VID.
Kopumā šogad desmit mēnešos ir veikti 10 807 dažādi nodokļu kontroles pasākumi 7057 juridiskajām personām un 693 fiziskajām personām. Nodokļu kontroles pasākumu dēļ iemaksai budžetā papildus aprēķināti 184,8 miljoni latu, kā arī piemērots naudas sods saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu 1,4 miljoni latu.