Pētījums: savā profesijā pašlaik strādā 29% Latvijas iedzīvotāju

Profesijā, kuru savulaik apguvuši, pašlaik strādā 29% Latvijas iedzīvotāju, liecina jaunākais "DnB NORD Latvijas barometra" pētījums.

Uz jautājumu, vai pašlaik strādā profesijā, kuru savulaik ir apguvuši, kopumā 29% aptaujāto atbildēja apstiprinoši, tostarp 19% teica, ka ir strādājuši un turpina to darīt tikai apgūtajā specialitātē, un vēl 10% atzina, ka pašlaik gan strādā savā, bet ir strādājuši arī citās profesijās.

Vēl 31% respondentu teica, ka patlaban nestrādā savā profesijā, bet kādreiz ir strādājuši. Savukārt to, ka nekad nav strādājuši savā profesijā, iedzīvotāji atzīmēja salīdzinoši retāk (12%). 15% aptaujāto atbildēja, ka savu profesiju nav ieguvuši izglītības iestādē vai viņiem nav noteiktas specialitātes.

Pētījumā tiem iedzīvotājiem, kuri pašlaik nestrādā specialitātē, ko ir apguvuši, lūdza pamatot, kāpēc. Visbiežāk aptaujātie teikuši, ka nestrādā savā specialitātē tāpēc, ka nejaušības pēc sāka strādāt citā jomā (23%), un tāpēc, ka jomā, kuru ir mācījušies, ir grūti atrast darbu (22%). Savukārt salīdzinoši reti respondenti šādu situāciju pamatoja ar to, ka nestrādā savā specialitātē tāpēc, ka tad, kad izvēlējās, kur mācīties, viņiem nebija priekšstata par to, kā būs šajā jomā strādāt (5%).

Daļa iedzīvotāju savu pašreizējo nodarbošanos ar iegūto izglītību nav saistījuši tāpēc, ka jau sākotnēji mācījās specialitāti, kas interesēja personiski, bet kurā strādāt neplānoja (3%). 23% aptaujāto atzina, ka viņi nestrādā savā profesijā tāpēc, ka patlaban vispār nav nodarbināti – ir pensionāri, veselības stāvokļa un citu iemeslu dēļ.

Pētījumā arī noskaidrots, ka lielākā daļa jeb 75% iedzīvotāju pēdējo desmit gadu laikā ir mācījušies, apguvuši zināšanas. Visbiežāk aptaujātie teikuši, ka mācījušies kādā izglītības iestādē (29%) vai apmeklējuši kursus saistībā ar savu specialitāti vai darbu (25%).

Savukārt, runājot par to, vai darba devējs aptaujātajiem pēdējo desmit gadu laikā ir nodrošinājis ar darbu saistītas mācības, kvalifikācijas celšanu, kopumā 33% aptaujāto norādīja, ka tas ir darīts, visbiežāk minot mācības darbavietā (21%). Tas, ka mācības nav nodrošinātas, norādīts nedaudz retāk (30%).

Pētījumā aptaujāts 1000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem, aptauja veikta no 10. līdz 22.jūnijam.

Ekonomika

Finanšu krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem (SIA BITE Latvija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA Tele2) un mēģina izvilināt iedzīvotāju bankas kontu pieejas datus, informējot par nepieciešamību atjaunot līgumu, lai netiktu slēgta SIM karte. Bankas Citadele IT drošības daļa aicina šādas sarunas uzreiz pārtraukt un uzsver, ka mobilo sakaru operatoru darbinieki nekad nejautās ar bankas datiem saistītus jautājumus.