Parlaments sāk diskusiju par pensiju indeksāciju un citiem grozījumiem pensiju likumā

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien skatīs grozījumus pensiju likumā, kas paredz arī pensiju indeksācijas atjaunošanu, norāda komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS).

Komisijas vadītāja ir saņēmusi informāciju no Finanšu ministrijas un uzskata, ka indeksāciju ir iespējams atjaunot, balstoties uz inflācijas apmēru. Komisija bija pieprasījusi informāciju par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu parādiem, par inflācijas tendencēm un ārējo faktoru ietekmi uz konsolidāciju.

"Redzu iespēju atjaunot pensiju indeksāciju," aģentūrai BNS sacīja Barča.

Latvijas Pensionāru federācija (LPF) iestājas par indeksācijas atjaunošanu, ja gada inflācija valstī pārsniedz piecus procentus, savukārt Saeimas komisijas vadītāja Barča uzskata, ka mazo pensiju indeksācija jāatjauno, ja gada inflācija ir triju procentu apmērā.

"Tā nav atkāpšanās no mūsu priekšlikuma [šogad atjaunot indeksāciju mazo pensiju saņēmējiem], tas ir jautājums, kā mēs to vispār varam izdarīt, jo jautājums ir par indeksāciju," paskaidroja Barča.

Komisija skatīs arī citus grozījumus likumā "Par valsts pensijām", tostarp par diviem gadiem pagarināt priekšlaicīgas pensionēšanās iespēju, dot iespējas ātrāk pensionēties vecākiem, kas izaudzinājuši bērnu invalīdu, un vēl citus.

Jau vēstīts, ka deputāti no četrām Saeimas frakcijām 14.jūlijā atbalstīja pensiju likuma grozījumu tālāku virzību, kas paredz arī pensiju indeksācijas atjaunošanu mazajiem pensiju saņēmējiem. Par likumprojekta nodošanu Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai kopumā nobalsoja 57 deputāti – no Zaļo un zemnieku savienības, Nacionālās apvienības, "Saskaņas centra", kā arī deputāti no "Par labu Latvijai" (PLL). Pret bija viens deputāts – Madars Lasmanis no "Vienotības", bet pārējie šīs apvienības frakcijas pārstāvji atturējās. Balsojumā atturējās arī Andris Šķēle (PLL).

Ja no oktobra indeksētu pensijas līdz 165 latiem, šogad no valsts sociālās apdrošināšanas un valsts budžeta būtu nepieciešami 7,5 miljoni latu, bet nākamgad – 34 miljoni latu, liecina Labklājības ministrijas aprēķini.

Finanšu ministrija aicināja meklēt citus veidus, kā palīdzēt pensionāriem, un pauda bažas par indeksācijas ietekmi uz sociālā budžeta ilgtspēju.