Pērn par nepilngadīgo nodarbināšanu uzņēmumiem piemēroti sodi 19,2 tūkstošu latu apmērā

Valsts darba inspekcija (VDI) konstatējusi, ka pērn uzņēmumos bez rakstveidā noslēgta darba līguma nodarbināti 29 bērni un jaunieši līdz 18 gadu vecumam, un uzņēmumiem par to piemēroti 12 administratīvie sodi 19 250 latu apmērā, informē VDI pārstāvis Aivis Vincevs.

Laikā no 2010. gada 1.janvāra līdz 31. decembrim VDI konstatējusi, ka bez rakstveidā noslēgta darba līguma nodarbināti 17 nepilngadīgie izklaides un atpūtas nozarē, seši būvniecības nozarē, trīs lauksaimniecības nozarē, viens mežsaimniecības nozarē, viens tirdzniecības nozarē un viens ēdināšanas pakalpojumu nozarē.

Savukārt šogad līdz jūnija sākumam konstatēts, ka bez rakstveidā noslēgta darba līguma deviņos uzņēmumos nodarbināti 11 bērni un jaunieši vecumā līdz 18 gadiem, no tiem četri tirdzniecības nozarē, trīs pārtikas produktu ražošanas nozarē, divi mežsaimniecības nozarē, viens kokapstrādes nozarē un viens izklaides un atpūtas nozarē. Par konstatētajiem pārkāpumiem piemēroti deviņi administratīvie sodi 4480 latu apmērā.

"Vasaras sezonā pieaug saņemto iesniegumu skaits no nepilngadīgām personām par viņu darba tiesību neievērošanu. Sūdzības pārsvarā ir par neizmaksātu darba algu vai neievērotu darba laiku. Visbiežāk pārkāpumi tiek konstatēti, nodarbinot nepilngadīgas personas klientu apkalpošanas jomā," norādīja Vincevs.

VDI atgādina, ka Alkoholisko dzērienu aprites likuma 13.pants aizliedz iesaistīt alkoholisko dzērienu apritē personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Tātad nepilngadīga persona nevar strādāt, piemēram, par bārmeni vai oficiantu, taču var mazgāt traukus vai uzkopt telpas kafejnīcā. Personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, aizliegts nodarbināt nakts laikā.

Nepilngadīgām personām minimālā stundas tarifa likme ir 1,36 lati. Personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, tiek noteikta piecu dienu darba nedēļa.

Bērnus nedrīkst nodarbināt ilgāk par divām stundām dienā un vairāk par 10 stundām nedēļā, ja darbs tiek veikts mācību gada laikā. Ja darbs tiek veikts laikā, kad izglītības iestādē ir brīvlaiks, bērnus nedrīkst nodarbināt ilgāk par četrām stundām dienā un vairāk par 20 stundām nedēļā.

Pusaudžus nedrīkst nodarbināt ilgāk par septiņām stundām dienā un vairāk par 35 stundām nedēļā. Ja personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, papildus darbam turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību vai profesionālo izglītību, mācībās un darbā pavadītais laiks saskaitāms kopā un nedrīkst pārsniegt septiņas stundas dienā un 35 stundas nedēļā. Ja personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, tiek nodarbinātas pie vairākiem darba devējiem, darba laiks summējams.

Bērns Darba likuma izpratnē ir persona, kura ir jaunāka par 15 gadiem vai kura līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību. Savukārt pusaudzis saskaņā ar darba likumu ir persona vecumā no 15 līdz 18 gadiem, kas neturpina iegūt pamatizglītību.

Darba devējam ir pienākums pirms rakstveida darba līguma noslēgšanas informēt vienu no bērna vai pusaudža vecākiem (aizbildni) par darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem attiecīgajā darbavietā. Personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, pieņem darbā tikai pēc iepriekšējas medicīniskās apskates, viņiem līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai ik gadu jāveic obligātā medicīniskā apskate.

Darbus, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem, un darbus, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, un izņēmumus, kad nodarbināšana šajos darbos ir atļauta saistībā ar pusaudža profesionālo apmācību, nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Darba inspekcija norāda, ka Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka – atbildību par administratīvo pārkāpumu pastiprina apstākļi, ja pārkāpumā iesaistīts nepilngadīgais.

Ekonomika

AS "Latvenergo" kļuvis par SIA "Laflora Energy" 100 % kapitāla daļu īpašnieku, lai kūdras ražotāja SIA "Laflora" bijušajā kūdras ieguves teritorijā Kaigu purvā Līvbērzes pagastā būvētu vēja elektrostaciju (VES) ar kopējo jaudu 108,8 MW (megavati) un uzsāktu elektroenerģijas ražošanu 2026. gada jūnijā.