Platformā "Manabalss.lv" svētdien ap pusdienas laiku tika savākti 10 000 parakstu par iniciatīvu, ar kuru aicināts saglabāt attālinātā darba iespējas valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēs.
Vismaz 10 000 parakstu savākšana ļauj iniciatīvu iesniegt izskatīšanai Saeimā. Parasti vēl tiek pagaidīts, lai par iniciatīvu nodoto parakstu skaits par pāris simtiem pārsniedz 10 000, lai tad to droši varētu iesniegt likumdevējam, nebaidoties, ka parakstu pārbaudes laikā daļa no tiem varētu tikt atzīti par nederīgiem.
Parakstu vākšana tika sākta vien pirms pāris dienām - 5.februārī, jau pirmajā diennaktī gūstot lielu atbalstu.
Iniciatīvas autore ir Ance Pētersone. Viņa aicina nemainīt esošo kārtību, kad iestādes pašas izvēlas sev piemērotāko darba režīma formu.
Iniciatīvas pieteikumā pausts viedoklis, ka attālinātais darbs dod iespēju visiem darbiniekiem efektīvi salāgot darba - ģimenes dzīvi, vienlaikus sasniedzot visus darba rezultātus.
Pētersone atzīmē, ka nereti jau šobrīd valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes ir piesaistījušas darbiniekus no attālākiem reģioniem, jo arī valsts pārvaldē un pašvaldībās trūkst darbaspēka. Tādā veidā tiek saglabāta arī līdzsvarota reģionu attīstība, lai visi darbinieki nedzīvotu tikai Rīgā, viņa norāda.
Viņa arī uzskata, ka pašreizējie atsevišķu amatpersonu izteikumi par attālināto darbu ir pretrunā ar Ministru kabinetā 2023.gadā apstiprināto Valsts pārvaldes modernizācijas plānu, kurā viens no pamatvirzieniem ir "viedas darba vides izveide", kas ietver arī attālināto darbu.
Kā piebilst Pētersone, Ukrainas pieredze rāda, ka valsts pārvalde, valdība spēj darboties ekstremālos apstākļos, tikai pateicoties distancētā darba iespējām. Viņa aicina to ņemt vērā, pieņemot turpmākus lēmumus.
Kā vēstīts, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičš februāra sākumā pēc tikšanās ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu (ZZS) pauda, ka ir pēdējais laiks valsts pārvaldei pāriet uz darbu klātienē. Prezidents šādi saskata vienu no iespējām, kā mazināt sabiedrības neuzticēšanos valsts pārvaldei.
Saeimas priekšsēdētāja piekrita, ka sabiedrībā ir diskusijas par parlamenta darba organizāciju un iekšējo sadarbību. Mieriņas ieskatā, ir nepieciešama diskusija Saeimā, tāpēc viņa rosinās tikšanos ar parlamenta frakciju priekšsēdētājiem, lai pārrunātu minētos jautājumus.
Dienu vēlāk arī Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) norādīja, ka valsts pārvaldē klātienes darbam ir jābūt normai. Vienlaikus premjere uzsvēra, ka šajā jautājumā risinājums vēl "nav uz galda", jo Covid-19 laika sekas esot tādas, ka ļoti daudzas iestādes strādā attālināti.
"Bet normai ir jābūt tādai, ka pamatā darbs ir klātienē, un tad var meklēt risinājumus ģimenēm ar maziem bērniem," sacīja Siliņa, piebilstot, ka demogrāfijas izaicinājumi un ģimenes jautājumi ir valdības prioritāšu sarakstā.
Arī Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs aģentūrai LETA pauda, ka "attālinātais darbs ir aizgājis nekontrolētā procesā".
Tikmēr Saeimas frakciju vadītāji aģentūrai LETA pauda, ka valsts pārvaldē nebūtu jānosaka darbs tikai klātienē, taču ir jāmeklē risinājumi, lai sniegtie pakalpojumi būtu iedzīvotājiem pieejami un kvalitatīvāki.