Latvija atpaliek no kaimiņvalstīm cīņā pret programmatūras pirātismu, un datorprogrammu pirātisms Latvijā 2010.gadā saglabājies 56% apmērā, liecina starptautiskās programmatūras industrijas asociācijas "Business Software Alliance" (BSA) pasaules programmatūras pirātisma pētījuma dati.
Par pētījuma rezultātiem aģentūru BNS informēja BSA pilnvarotais pārstāvis advokāts Jānis Bordāns.
Pirātisma radītie zaudējumi Latvijā 2010.gadā sasnieguši 30 miljonus ASV dolāru (aptuveni 15 miljonus latu), kas ir par 25% vairāk nekā 2009.gadā. Tas nozīmē, ka kopš 2006.gada Latvijai ne mazākajā mērā nav izdevies samazināt pirātisma līmeni.
Latviju šajā ziņā apsteidz gan Igaunija ar 50% pirātisma līmeni 2010.gadā, gan Lietuva ar 54% pirātisma līmeni 2010.gadā.
2006.gadā pirātisma līmenis Lietuvā bija par 1% augstāks nekā Latvijā, bet pašlaik kaimiņvalsts jau ir panākusi salīdzinoši zemāku pirātisma līmeni. Eiropas Savienībā vidējais pirātisma līmenis ir 35%.
"Diemžēl Latvija pēdējos gados nav spējusi uzlabot situāciju programmatūras pirātisma jomā. Tas būtiski samazina valsts budžeta ieņēmumus, kā arī aizkavē vietējās IT industrijas attīstību. Ja programmatūras autortiesību aizsardzības vide Latvijā būtu labvēlīgāka, mums būtu vairāk tādu izcilu uzņēmumu kā, piemēram, "Tilde", kas izstrādājusi vairākus starptautiski atzītus, unikālus IT risinājumus un produktus," pētījuma rezultātus vērtēja Jānis Bordāns.
Kopējā nelegālās programmatūras komerciālā vērtība pasaulē šogad pieaugusi par 14%, sasniedzot 59 miljardus dolāru, kas ir rekordliels skaitlis un gandrīz dubultojies kopš 2003.gada.
Šo tendenci ietekmē tā sauktās augošās ekonomikas, tostarp Latvija, kur datoru tirgus pieaug visstraujāk, bet programmatūras tirgus no tā būtiski atpaliek.
2010.gadā augošās ekonomikas iegādājās vairāk nekā 50% no pasaulē pārdotajiem personālajiem datoriem, bet programmatūras tirgus šajās valstīs veidoja tikai apmēram 20% no pasaules kopējā tirgus.
Pirms sešiem gadiem pirātiskās programmatūras komerciālā vērtība augošajās ekonomikās veidoja mazāk nekā vienu trešdaļu no kopējās komerciālās vērtības pasaulē, patlaban tā veido jau vairāk nekā 50% – aptuveni 32 miljardus ASV dolāru.
Kopumā pasaulē pirātisma līmenis 2010.gadā samazinājies par 1%, salīdzinot ar 2009.gadu, un pašlaik veido 42%.
Starptautiskā intelektuālā īpašuma apvienība aprīlī rekomendēja pievērst īpašu uzmanību problemātiskajai situācijai Latvijā intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā.
Kā galvenās problēmas apvienība norāda joprojām nemainīgi augstos pirātisma rādītājus Latvijā un vāju intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības mehānismu. Par nepilnībām liecina nesamērīgi ilgas tiesu procedūras, vāja izpratne par autortiesību pārkāpumu nodarīto kaitējumu, minimāli sodi par autortiesību pārkāpumiem.
Atsevišķas tiesvedības autortiesību pārkāpumu gadījumos Latvijā ilgst pat piecus gadus un vairāk.
Gadskārtējo BSA pētījumu veica informācijas tehnoloģiju (IT) industrijas pasaules lielākais pētījumu un prognožu uzņēmums IDC. Pētījumā iekļautas 116 pasaules valstis.