Līdz ar koronavīrusa pandēmijas ierobežošanas pasākumiem lielai daļai sabiedrības šis ir mazāk aktīvs laiks, bet lauksaimniekiem ir pavasara darbu karstākais brīdis, jo pavasari neviens vīruss nav atcēlis.
Kā klājas lauksaimniekiem, saruna ar SIA Amazone valdes locekli Baibu Mikālu.
- Kāds noskaņojums ir lauksaimniekiem?
- Pavasari neviens nav atcēlis, un pavasara darbi rit pilnā sparā. Taču nevar noliegt, ka lielā neziņa par situācijas attīstību zināmā mērā skar arī lauksaimniekus. Ja skatāmies no Amazone fokusa, tad redzam, ka lauksaimiecībā viss notiek. Mūsu lielie sadarbības partneri - Amazone un Krone Vācijā, kā arī Austrijas rūpnīca Steyr - darbu turpina. Arī mūsu sadarbības partneri Eiropas rūpnīcās, kuras ražo graudu pirmapstrādes tehnoloģijas, savu darbu turpina. Tāpēc mūsu uzņēmumam ir iespējams piegādāt tehniku ne tikai jau esošo klientu vajadzībām, bet arī jaunajiem klientiem, kam tehnika vajadzīga tagad un tūlīt.
- Vai jūsu sadarbības partneri, tehnikas ražotāji, spēj nodrošināt pieaugošo pieprasījumu?
- Saprotams, ka saražot vairāk tehnikas, nekā atļauj ražošanas jauda, nav iespējams, tāpēc gan mūsu pārdošanas komanda, gan rūpnīcu pārstāvji meklē tehniku visā Eiropā, lai atrastu un piegādātu kādu nepārdotu tehnikas vienību, kas vajadzīga mūsu lauksaimiekiem. Mūsu uzņēmuma komanda strādā elastīgi - neskatāmies kalendārā un pulkstenī, jo mums ir svarīgi, lai Latvijas lauksaimniekiem nav jāsamazina savas ražosanas jaudas. Valdība ir parādījusi, ka domā par cilvēkiem, un arī mums ir jādara viss, kas no mums atkarīgs, lai Latvijas lauki tiktu apsēti un sagatavoti jaunai ražai. Mūsu uzdevums ir strādāt maksimāli efektīvi un intensīvi, jo arī mūsu uzņēmuma darbības rezultāti iespaido valsts budžeta ieņēmumus, kas šobrīd ir ļoti svarīgs aspekts.
- Zemkopjus interesē graudu cenas - vai tās šobrīd ir stabilas?
- Šis ir ļoti lielas neziņas laiks, jo situācija ir mainīga un nestabila, kā arī neatbilst ierastajiem scenārijiem. Piemēram, tradicionāli, samazinoties naftas cenai, krītas arī graudu cenas. Šobrīd ir netipiska situācija, naftas cena ir ievērojami nokritusi, savukārt pārtikas kviešu cena ir pietiekami augsta pēc MATIFa. Es šadu pieredzi neatceros, tāpēc man ir grūti prognozēt, kā tuvākajā perspektīvē virzīsies graudu tirgus.
- Amazone piedāvā tehniku arī lopkopības nozarei. Vai ir jūtamas izmaiņas tehnoloģiju pieprasījumā, jo pieprasījums pēc piena un gaļas ir samazinājies?
- Lauksaimniecības industrija ir viena no nozarēm, kas nodrošina cilvēku eksistenciālās vajadzības - tāpat kā jumts virs galvas, tā arī pārtika ir un būs primāri nepieciešama. Mēs kā lauksaimniecības tehnoloģiju piegādātāji jūtam, kāda temperatūra ir tirgū. Piemēram, šobrīd krītas svaigpiena cenas un samazinājies gaļas pieprasījums, kas atstāj iespaidu uz mūsu pārdošanas apjomiem lopbarības savākšanas tehnikas produktu grupā. Proti, pieprasījums pēc konkrētās tehnikas šobrīd stagnē.
Es ceru, ka Zemkopības ministrija atradīs iespēju atbalstīt piena un gaļas ražotājus, lai tie spētu pārdzīvot šo kritisko periodu, jo piena un gaļas lopu ganāmpulkus nav iespējams strauji atjaunot - tam ir nepieciešami vairāki gadi.
- Ko teiksiet zemniekiem šajā sezonā?
- Es ceru, ka zemnieki ir paguvuši apsēt vasarājus, kamēr zemē vēl ir mitrums un tie pagūs uznākt. Ziemāji ir pārziemojuši ļoti labi, tāpēc, ja vien neuznāks milzīgs sausums vai lietavas, ražas šogad būs labas. Man šķiet, ka nu jau pietiek spīdzināt lauksaimniekus, kuri jau ir pārdzīvojuši divus ļoti smagus gadus un tikai 2019. gadā dabūja mazliet atvilkt elpu, tāpēc ļoti ceru, ka laika apstākļi būs normāli. Latvieši ir sīksta tauta un ir iemācījušies pārdzīvot dažādas krīzes, un pārdzīvos arī šo.