Budžeta ieņēmumus drīzāk vajadzēja palielināt uz nekustamā īpašuma nodokļa rēķina, vērtējot šodien Saeimā pieņemtos grozījumus nodokļus regulējošajos likumos, biznesa informācijas portālam "Nozare.lv" atzina "DnB Nord bankas" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
"Kopējais nodokļu sloga kāpums bija praktiski neizbēgams, taču to varēja citādāk strukturēt," norādīja eksperts.
Strautiņš uzskata, ka budžeta ieņēmumus vairāk vajadzēja palielināt uz nekustamā īpašuma nodokļa rēķina, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi nevajadzēja paaugstināt.
"Ekonomikai vajadzētu vairāk saņemt no mājokļiem, nevis no ienākumiem. Augstākā nekustamā īpašuma likme tagad būs tikai 0,3%. ASV tipiska likme ir apmēram 3%. Tas tiešām šajā valstī ir galvenais ienākumu avots pašvaldībām grāfistu līmenī, kuru ekonomika var būt arī lielāka nekā Latvijas ekonomika," norādīja Strautiņš.
Viņš gan atzina, ka augstākas nekustamā īpašuma nodokļa likmes, nekā patlaban apstiprinātās, būtu pretrunā ar banku īstermiņa interesēm. "Tomēr, pirmkārt, ne jau tikai banku intereses ir svarīgas un, otrkārt, bankām nākotnē klāsies tik labi, cik labi klāsies ekonomikai kopumā," sacīja eksperts.
Strautiņš uzskata, ka atsevišķu nodokļu likmes, nemainot valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu summas, noteikti būtu jāpārskata.
"Vajadzētu palielināt nekustamā īpašuma nodokļa likmi. Būtu jāsaglabā 23% iedzīvotāju ienākumu nodokļa likme un iespēju robežās jāpalielina neapliekamais minimums. Noteikti varētu atcelt attaisnojamos izdevumus," uzskata eksperts.
Kā ziņots, no nākamā gada 1.janvāra iedzīvotāju ienākumu nodoklis līdzšinējo 23% vietā būs 26%, bet ienākumi no dividendēm tiks aplikti ar jaunu nodokli - kapitāla pieauguma nodokli 10% apmērā, paredz šodien Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākumu nodokli.
No nākamā gada 1.janvāra tiek piemērots nekustamā īpašuma nodoklis dzīvojamajām telpām un inženiertehniskajām būvēm, paredz šodien Saeima galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā par nekustamā īpašuma nodokli.
Vienģimenes un divģimeņu, daudzdzīvokļu mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir sadalītas dzīvokļu īpašumos, nodoklis būs 0,1% apmērā no kadastrālās vērtības, ja tā nepārsniedz 40 000 latu, 0,2% - īpašumiem, kuru kadastrālā vērtība ir 40 000 līdz 75 000 latu, 0,3% - īpašumiem, kuru vērtība pārsniedz 75 000 latu.