Kampars: Uzņēmuma pamatkapitāla samazināšana ir būtisks solis nodarbinātības veicināšanā valstī

Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie grozījumi Komerclikumā, kas paredz samazināt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) minimālā pamatkapitāla lielumu no 2000 latu uz 100 latiem, ir viens no instrumentiem, kā valstī veicināt nodarbinātību un samazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru, uzskata ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL).

Kā biznesa informācijas portālu "Nozare.lv" informēja Kampara preses sekretārs Sandris Sabajevs, ekonomiskās lejupslīdes apstākļos viens no instrumentiem bezdarba mazināšanai ir jaunu uzņēmumu veidošanās. Arī Latvijā jāizmanto mikrouzņēmumu potenciāls nodarbinātības veicināšanā un budžeta ieņēmumu palielināšanā.

"Ekonomiskā krīze var būt iespēju laiks, lai izmantotu savas prasmes un idejas un uzsāktu savu uzņēmējdarbību. Tā ir iespēja atrast savu nišu un piedāvāt savu "know-how" kāda atsevišķa produkta ražošanā, servisa nodrošināšanā vai pakalpojuma sniegšanā. Ja līdz šim uzsākt savu biznesu, dibinot uzņēmumu, bija finansiāli dārgi, tad jau no nākamā gada 1.janvāra šāds risinājums pieejams daudz plašākai sabiedrības daļai. Galvenais ir laba ideja, vēlme un drosme to realizēt," uzskata Kampars.

Lai nodibinātu SIA, uzņēmuma dibinātājiem pamatkapitāls ir jāapmaksā vismaz 50% apmērā. Tas nozīmē, ka līdzšinējo 1129,5 latu vietā no nākamā gada 1.janvāra būtu nepieciešami vien 179,5 lati, no kuriem 50 lati ir pamatkapitāla tūlītēja apmaksa, bet 100 lati - valsts nodeva par reģistrāciju komercreģistrā, 24 lati - apmaksa par publikāciju oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" un 5,5 lati - par dibinātāja paraksta apliecinājumu.

Kampars norāda, ka ne visi var un vēlas kļūt no darba ņēmējiem par uzņēmējiem, tai pat laikā ir aktīvā sabiedrības daļa, kurai pamatkapitāla samazināšana būs stimuls veidot savus uzņēmumus, attīstīt to darbību, pieņemt darbā padotos, kā rezultātā tiks maksāti nodokļi budžetā.

"Tā ir iespēja no bezdarbnieka kļūt par uzņēmēju, jo daļa no tiem ir uzņēmīgi, izglītoti un savas jomas lietpratēji. Iepriekš daļai gribētāju šķērslis bija likumā noteiktais pamatkapitāls. Varu teikt, ka no šī likuma grozījumiem vistiešākajā veidā ieguvēji būs gan sabiedrība, gan valsts kopumā," norāda Kampars.

Kā ziņots, valdība šodien atbalstīja grozījumu projektu Komerclikumā, kas paredz samazināt SIA minimālo pamatkapitāla lielumu līdz 100 latiem pašreizējo 2000 latu vietā.

Par grozījumiem Komerclikumā vēl jālemj Saeimā.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.

Svarīgākais