Rūpniecības temps eirozonas krīzes ietekmē Latvijā samazināsies

Rūpniecības izlaides gada pieaugumu temps ir krities līdz 3,1%, taču uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu fona tas joprojām ir viens no augstākajiem rādītājiem, norāda Finanšu ministrija.

Ražošanas apjomi Latvijā oktobrī kopumā samazinājušies par 0,3% (sezonāli izlīdzināti dati, salīdzināmajās cenās), ko galvenokārt ietekmēja kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē. Savukārt apstrādes rūpniecība mēneša laikā ir pieaugusi par 0,3%. 

Nozīmīgais ES valstu īpatsvars mūsu eksporta partnervalstu vidū kopā ar pēckrīzes periodā lēni augošo iekšējo pieprasījumu padara mūs ļoti atkarīgus no situācijas attīstības Eiropā. Diemžēl jāsecina, ka pieprasījuma samazinājums ir skāris arī lielu daļu mūsu galveno eksporta partnervalstu un eirozonas krīzes atstāj arvien jūtamāku ietekmi arī uz Latvijas rūpniecību, kuras balsts ir eksporta produkcija.

Jaunākie ražošanas dati atklāj, ka izaugsmi gada griezumā oktobrī uztur metālu un citu transporta līdzekļu ražošana, kā arī iekārtu ražošana, un nozīmīgu ieguldījumu sniedz arī pārtikas, ķīmijas un farmācijas produktu ražošanas pieaugums. Taču kopējais gada rūpniecības izaugsmes temps turpina samazināties, jo minēto nozaru izaugsme nav tik spēcīga, lai kompensētu ražošanas apjomu stagnāciju un pat sarukumu kokapstrādes un gatavo metālizstrādājumu nozarēs, kuras vēl šā gada pirmajā pusē veidoja lielu daļa kopējā ražošanas pieauguma. Izlaides apjoms kokapstrādes un gatavo metālizstrādājumu nozarēs šā gada oktobrī ir bijis attiecīgi par 1,4% un 3,2% mazāks nekā 2011. gada oktobrī.

Arī turpmākajos mēnešos ir paredzama ražošanas attīstības tempu palēnināšanās eirozonas krīzes ietekmē. Lai gan 27 ES valstīs novembrī ražotāju situācijas novērtējumi ir nedaudz uzlabojušies, tie saglabājas līmenī, kas signalizē par ražošanas sašaurināšanu. Un, lai gan Latvijas ražotāju konfidences rādītājs kopumā saglabājas nemainīgs, oktobrī atsevišķi tā rādītāji ir pasliktinājušies – uzlabojoties pasūtījumu rādītājam, vienlaikus samazinājies sagaidāmās produkcijas apjoms.

Prognozējams, ka gada pēdējos mēnešos Latvijas rūpniecības izlaides apjoma pieaugums gada griezumā būs 3-4% apmērā.

Svarīgākais