Nodibināta Saules enerģijas asociācija

© publicitātes foto

Darbu sākusi Saules enerģijas asociācija, kas izveidota ar mērķi veicināt saules enerģijas izmantošanu Latvijā un sekmēt solāro tehnoloģiju attīstībai labvēlīgu vidi, informē Aleksandrs Bērziņš, Saules enerģijas asociācijas valdes priekšsēdētājs.

"Saules enerģija ir ļoti perspektīvs, taču mūsu valstī pagaidām zemu novērtēts resurss gan siltuma, gan elektrības ražošanai: "Laikā, kad atsevišķas Eiropas valstis plāno līdz pat 20% no elektrības iegūt no saules enerģijas, arī Latvijai jākļūst konkurētspējīgai un beidzot jāsāk pilnvērtīgi izmantot „zaļo” resursu iespējas,"uzsver Aleksandrs Bērziņš. Solāro tehnoloģiju attīstība Latvijā var nest divkāršu labumu. Pirmkārt,izmantojot saules enerģiju, mazinās valsts atkarība no importētiem resursiem.Otrkārt,ne mazāk svarīgi valsts ekonomikai būtu eksportspējīgi uzņēmumi, kas solārās tehnoloģijas ražotu tepat uz vietas. Tas nozīmētu jaunas darbavietas un eksportpreci ar augstu pievienoto vērtību, darbs būtu arī jaunām elektromontāžas firmām.

Īsi pēc asociācijas nodibināšanas tās vadītājs tikās ar ES Enerģētikas komisāru Andri Piebalgu, kurš sarunā apliecināja, ka Latvijā ir labas iespējas attīstīt saules enerģijas nozari. „Ar Piebalga kungu bijām vienisprātis, ka priekšnoteikums tam ir stabila, ilgtspējīga un skaidra likumu bāze, kas paredzētu iespēju jebkurai privātpersonai ražot un pārdot saules enerģiju „Latvenergo” tīklā,” uzsver A.Bērziņš. Komentējot, kas līdz šim kavējis saules enerģijas izmantošanu Latvijā, A.Bērziņš skaidro: „Saule ir bez maksas, turklāt Latvijā apstākļi ir pat nedaudz labāki nekā Vācijā, kas ir pasaules līdere saules enerģijas izmantošanā. Līdz šim lielākais klupšanas akmens bija tehnoloģiju izmaksas, lai pārvērstu saules enerģiju elektrībā. Taču tirgus attīstās un cenas krīt – salīdzinot ar 2007.gadu, fotovoltu paneļi ir par trešo daļu lētāki”. Asociācijas priekšsēdētājs piebilst, ka nauda nav vienīgais šķērslis, jo pietrūkst Latvijas valdības izpratnes un atbalsta. „Pagaidām šajā jomā valsts ir izdarījusi nepiedodami maz, un tā ir liela tuvredzība, jo ilgtermiņā, aizvien sarūkot fosilo resursu krājumiem, solārā enerģija būs ievērojami lētāka par to, ko iegūst, pārstādājot naftu, ogles vai dabasgāzi. Pāreja uz atjaunojamajiem resursiem ir neizbēgams process, tā nav utopija, un mūsu valstij jau tagad ir jābūt tam tehnoloģiski gatavai.” Viens no asociācijas uzdevumiem būs apkopot informāciju par Latvijā uzstādītajām saules enerģijas ražotnēm un veidot vienotu datu bāzi. A.Bērziņš skaidro, ka patlaban šī informācija ir sadrumstalota un sabiedrībai nav skaidrības par to, cik daudz saules enerģijas tiek izmantots ūdens sildīšanai vai elektrības ražošanai.

Asociācija aicina uz sadarbību ar solārajām tehnoloģijām strādājošus uzņēmumus un privātpersonas, kuras ieinteresētas saules enerģijas potenciāla izmantošanā Latvijā. Saules enerģijas asociācijas valdi veido tās priekšsēdētājs, SIA „Ecosol” vadītājs Aleksandrs Bērziņš, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore habilitēta inženierzinātņu doktore, profesore Dagnija Blumberga, kā arī SIA „OJG” pārstāvis Juris Gurčenoks.

Ekonomika

Latvija tāpat kā Lietuva un Igaunija, nākamā gada 8. februārī atslēgsies no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas (BREL), lai pievienotos kontinentālās Eiropas sistēmai. Tā kā tīkla balansēšanas jaudu izmaksas Latvijā ir plānots uzlikt uz galalietotāju pleciem, elektrības tirgotāji brīdina par gaidāmu elektrības rēķinu pieaugumu. Savukārt Klimata un enerģētikas ministrija Neatkarīgo mierināja, ka nekādas būtiskas izmaiņas elektrības rēķinos nebūšot.

Svarīgākais