Elīna Egle "biedē" ar valsts un pašvaldību uzņēmumu nodošanu privatizācijai "par sviestmaizi"

© f64

Šobrīd valstī vērtīgākie ir valsts un pašvaldību uzņēmumi, kuru vērtība - ja tikšot pieņemti vienotās atalgojuma sistēmas principi - kritīšoties, bet tas, savukārt rada iespaidu, ka šie uzņēmumi tiek gatavoti privatizācijai. "Un, jo nevērtīgāks uzņēmums, jo lētāk to privatizēt," norāda Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Elīna Egle

"Valdības virzītā vienotā atalgojuma sistēma valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzībai grauj vienu no galvenajiem uzņēmumu konkurētspējas elementiem - motivējošu darbinieku atalgojuma sistēma. Vienotās atalgojuma sistēmas ieviešanā ietekmēs vairāk kā 30 000 nodarbināto valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās". Tā akcentē E. Egle.

Konfederācija uzskata, ka būtiskas izmaiņas, kas bija nepieciešamas, jau tika izdarītas šīs vasaras sākumā - uzņēmumu padomes vairs neeksistē vai ir samazinātas līdz minimumam. "Rezultātu no dažādiem ierobežojumiem varam redzēt jau vērtējot datus par 2009. gadu. Salīdzinot datus par 2009. gadā veiktajām darba devēju un darbinieku sociālās apdrošināšanas iemaksām pret 2008. gadu tādās valsts kapitālsabiedrībās kā, piemēram, Latvijas Dzelzceļš, Latvijas Valsts meži, Latvijas Pasts, Latvijas Gaisa satiksme, Latvijas Autoceļu uzturētājs, Rīgas Satiksme, ir redzams, ka iemaksas valsts sociālās apdrošināšanas budžetā ir sarukušas par vairāk kā 11,5 miljoniem latu. Atalgojuma fonds ir samazināts kopumā par vairāk kā 36 miljoniem latu, bet no darba atbrīvoti vairāk kā 4000 darbinieki. Tā kā jebkurā kapitālsabiedrībā atalgojuma sistēma tiek veidota pēc piramīdas principa - uzņēmuma vadītājam (valdei) ir visaugstākais atalgojums un attiecīgi uz leju, ņemot vērā katra nākamā līmeņa atbildību un ieguldījumu, atalgojums kļūst mazāks, pieņemot šo likumprojektu un paredzot vēl striktākus ierobežojumus valdes atalgojumam, tiks ietekmēti arī visi valsts kapitālsabiedrību darbinieki."

Tādējādi LDDK uzskata, ka izmaiņu pieņemšana, kas izraisīs šo uzņēmumu konkurētspējas un vērtības samazināšanos, rada iespaidu, ka šie uzņēmumi tiek gatavoti privatizācijai.

Arī no tiesiskā viedokļa šāda likumprojekta versija ir neloģiska - tiek jauktas kopā publiskās personas un kapitālsabiedrības, kas darbojas pēc privāto tiesību principiem.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.