Elektrības cenas brīvajā tirgū, visticamāk, tuvākajos gados strauji necelsies, izskanēja Latvijas Radio raidījuma "Krustpunktā" rīkotajā enerģētikas nozares pārstāvju diskusijā.
"Neredzu, ka cenas trīs līdz piecu gadu perspektīvā būtiski pieaugs," teica Igaunijas energokompānijas "Eesti Energia" Latvijas meitasuzņēmuma "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Behters. Viņa viedoklim piekrita Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce, kurš teica, ka elektrības cenu kāpums, viņaprāt, nepārsniegs inflāciju tuvākajos gados.
Pūce gan teica, ka paredzamas zināmas izmaiņas elektrības pārvada cenās, kuras regulē valsts. "Sadales tīkla izmaksas mainīsies uz augšu, tādēļ regulētais tarifs pakāpeniski augs," Pūce teica un piebilda, ka sadales pakalpojumu maksa veidojot "apmēram pusi" no cenas, ko gala lietotāji maksā par elektrību.
Savukārt "Latvenergo" valdes locekle Zane Kotāne sacīja, ka elektrības tirgus cenu veido notikumi un apstākļi ārpus Latvijas, piemēram, ūdens līmenis un plūsma Skandināvijas upēs, kas ietekmē turienes hidroelektrostaciju (HES) elektrības ražošanas kapacitāti.
Pūce, Behters un Kotāne piedalījās radio diskusijā par gaidāmo elektrības tirgus liberalizāciju, kas izriet no noteikumu izmaiņām, kas tiek virzīti valdībā. Paredzēts, ka no 1.novembra visi Latvijas uzņēmēji varēs izvēlēties savu elektrības piegādātāju, un arī iespējams, ka valdībai izdosies atvērt brīvo elektrības tirgu parastajiem patērētājiem no 2013.gada 1.jūlija.
Behters virzību ieviest elektrības brīvo tirgu visiem uzņēmējiem sauca par sasteigtu, jo atlicis maz laika tam sagatavoties gan elektrības pārdevējiem, gan potenciāliem klientiem. Tādiem tirgus spēlētājiem kā "Enefit" nepieciešams būtiski palielināt savu mārketinga un pārdošanas kapacitāti, taču līgumiem ar klientiem jābūt parakstītiem jau līdz 10.oktobrim. "Enefit" pārstāvis izteica bažas, - ja trūks pietiekami laika skaidrot, reklamēt un pārdot savu pakalpojumu, klienti jaunajā liberalizētajā tirgū aiz inerces paliks pie "Latvenergo".
Savukārt Kotāne teica, ka "Latvenergo" esot gatavs paplašinātajam brīvajam tirgu, jo ir pieredze strādāt atvērtā tirgū gan Lietuvā, gan Igaunijā. Jaunie noteikumi radīs izdevību klientiem izvēlēties dažādus elektrības pirkšanas veidus, tostarp līgumus par fiksētu cenu uz gadu, kas ir veids, ka iesaldēt klienta uztverē zemu cenu.
"Īstermiņa līgumi būs dārgāki," Behters teica, skaidrojot, ka "Enefit" iecerējis piedāvāt līgumus garumā no viena mēneša līdz pieciem gadiem.
Pūce prognozēja, ka elektrības tirgus Latvijā maziem uzņēmējiem un mājsaimniecībām varētu līdzināties mobilo sakaru tirgum, kur patlaban virmo visdažādākie tarifu plāni un pakalpojumu komplekti. EM valsts sekretārs arī norādīja, ka savu dalību Latvijas elektrības tirgū pieteicis vēl viens spēlētājs, Krievijas kompānija "Inter RAO".
Radio raidījuma gaitā arī izskanēja rūpniecisko gāžu ražotāja un izplatītāja "AGA" valdes locekļa Olafa Ķieča viedoklis, ka dažiem uzņēmumiem vajadzētu izmantot konsultantus, kas palīdz slēgt līgumu ar elektrības piegādātāju. "AGA" elektrības patēriņš ir aptuveni viens miljons latu gadā, Ķiecis sacīja. Viņš teica, ka "AGA" kopš 2008.gada izmantojot "Enefit" pakalpojumus un "mēs esam ieguvēji".
Savukārt Behters teica, ka konsultanti ir papildu izmaksa un maziem un vidējiem uzņēmumiem jācenšas pašiem izpētīt tirgus piedāvājumu. Šo viedokli arī atbalstīja Kotāne.
Jau ziņots, ka Latvijā patlaban ir reģistrēti 43 elektroenerģijas tirgotāji, bet aktīvi ir pieci, un informācija par tiem pieejama AS "Sadales tīkls" mājaslapā.
Paredzēts, ka līdz ar jauno regulējumu, kas vēl vairāk atvērs elektroenerģijas tirgus konkurenci, brīvajam elektroenerģijas tirgum pievienosies vēl aptuveni 20 000 lietotāju, kas ir 2,3% no lietotājiem un patērē aptuveni 9,5% elektroenerģijas.
Elektroenerģijas tirgū patlaban ir 5900 elektroenerģijas lietotāju, kas ir 0,7% no visiem lietotājiem un patērē ap 66% elektroenerģijas.
Jau ziņots, ka šodien Ministru kabineta komiteja atbalstīja noteikumu grozījumus, kas paredz atvērt brīvo elektrība tirgu visiem uzņēmumiem, paredzot, ka no šā gada 1.novembra iepirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu var tikai tie lietotāji, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām.