Prasa ES ieņēmumu sistēmas reformu

Eiropas savienības deputāti prasa elastīgu ES budžetu un reformēt ieņēmumu sistēmu.

Lai ES sasniegtu savus politiskos mērķus, tās budžetam jābūt stabilam, uzsver deputāti rezolūcijā, kas adresēta ES dalībvalstu vadītājiem, kuri 28.-29.jūnijā apspriedīs nākamā daudzgadu (2014.-2020.) budžeta plānus,informē Iveta Ķelpe, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Preses nodaļas vadītāja.

Daudzgadu budžetam jābūt pietiekami elastīgam, lai to varētu piemērot jaunām prioritātēm. Iemaksas no dalībvalstu budžetiem jāaizvieto ar cita veida ieņēmumiem, uzsver Parlaments.

Rezolūcijā, ko pieņēma ar 541 balsīm "par", 100 - "pret" un 36 - "atturas", deputāti prasa daudzgadu finanšu shēmā 2014.-2020.gadam "panākt lielāku budžeta elastīgumu starp izdevumu kategorijām, kā arī starp finanšu gadiem, lai nodrošinātu budžeta līdzekļu atbilstību jaunajiem apstākļiem un prioritātēm".

Deputāti uzskata, ka pašreizējās sistēmas neelastības dēļ bija ļoti grūti reaģēt uz jaunām vajadzībām, piemēram, atrast finansējumu kodolsintēzes izpētes projektam ITER - jaunai prioritātei, kas radās pašreizējā budžeta perioda vidū. Jo mazāks ir budžeta apjoms, jo elastīgākam tam jābūt, lai varētu mainīt resursu sadalījumu un risināt negaidītus uzdevumus.

Lai Padome varētu apstiprināt daudzgadu finanšu shēmu vai budžeta plānu, nepieciešama Parlamenta piekrišana. Tāpēc Parlaments prasa, lai to pilnvērtīgi iesaistītu diskusijās ar Padomi par visiem daudzgadu finanšu shēmu aspektiem.

Ieņēmumu sistēmas reforma

ES pamatlīgumi paredz, ka ES budžets ir pilnībā jāfinansē ar "pašu resursiem". Parlaments norāda, ka sistēmas reforma, tostarp arī rodot alternatīvus finansējuma avotus, piemēram, finanšu darījumu nodokli vai ES pievienotās vērtības nodokli, varētu līdz 2020.gadam mazināt dalībvalstu iemaksas ES budžetā no 75% uz 40%. Parlaments uzsver, ka "nav gatavs dot piekrišanu nākamajai daudzgadu finanšu shēmas regulai, ja pirms tam netiks panākta politiska vienošanās par pašu resursu sistēmas reformu, kas atceltu pašreizējās atlaides un citus korekcijas mehānismus".

Parlaments pirmais no ES iestādēm aizsāka diskusiju par nākamo daudzgadu finanšu shēmu, pieņemot nostāju jau pagājušā gada 8.jūnijā. Komisija 2011.gada 29.jūnijā iesniedza daudzgadu finanšu shēmas priekšlikumu. Padomes prezidentūras valsts Dānija nākamajā dalībvalstu vadītāju sanāksmē 28.-29.jūnijā iepazīstinās ar savām prioritātēm attiecībā uz jauno budžetu.

Svarīgākais