Latvenergo ieņēmumi pērn auguši par 20 procentiem, peļņa - 43,8 miljoni latu

Latvenergo 2011.gadā pārsniedz plānoto elektrības pārdošanas apjomu Baltijas tirgū, sasniedz akcionāra izvirzīto peļņas rādītāju un veido jaunas stratēģijas piedāvājumu koncerna darbībā ieinteresētajā pusēm.

Latvenergo koncerna 2011.gada ieņēmumi ir 681,8 miljoni latu, kas ir par 20% vairāk nekā 2010.gadā. Ieņēmumu pieaugumu galvenokārt ir noteikusi veiksmīga darbība Baltijas elektroenerģijas mazumtirdzniecības tirgū, tā rezultātā 2011.gadā koncerns realizēja 8 980 GWh (gigavatstundas) elektroenerģijas, kas ir par 18% vairāk nekā 2010.gadā, un tas ir pēdējo gadu laikā lielākais realizētās elektroenerģijas apjoms. Līdz ar realizētās elektroenerģijas apjoma kāpumu Latvenergo koncerns ir lielākais elektroenerģijas tirgotājs Baltijas valstīs, kas piegādā elektroenerģiju vienai trešdaļai no Baltijas klientu apjoma. Lielāko daļu no realizētās elektroenerģijas, Latvenergo koncerns ir pārdevis konkurences apstākļos par neregulētām cenām. 2011.gadā Latvenergo koncerns Baltijas atvērtajā elektroenerģijas tirgū realizē 5 330 GWh, kas atbilst 47% no kopējās Baltijas atvērtās tirgus daļas un liecina par ļoti veiksmīgu koncerna darbību jaunajos tirgus apstākļos.

Lielākais Latvenergo realizētās elektroenerģijas apjoma pieaugums 2011.gadā ir Lietuvā un Igaunijā, kur kopumā tika realizētas 2 296 GWh, kas vairāk nekā 3 reizes pārsniedza 2010.gadā realizēto apjomu (700 GWh). Līdz ar to ir palielinājusies arī mūsu tirgus daļa Lietuvā, sasniedzot 18% (2010.gadā - 5%), savukārt Igaunijā - 7% (2010.gadā - 2%) no kopējā patēriņa. Latvijā realizētais elektroenerģijas apjoms ir 6 685 GWh (2010.gadā - 6 920 GWh), kas atbilst 94% no kopējā Latvijā elektroenerģijas patēriņa.

2011.gadā 2 823 GWh jeb 53% no kopējā Latvenergo izstrādātās elektroenerģijas apjoma saražoja Daugavas HES (hidroelektrostacijas) kaskādē, ierindojot Latvenergo pirmajā vietā starp atjaunīgo energoresursu ražotājiem Baltijā un nodrošinot Latvijai kopumā vienu no vadošajām pozīcijām enerģijas no videi draudzīgajiem energoresursiem ražotāju valstu vidū visā Eiropā.

Latvenergo koncerna 2011.gada peļņa ir 43,8 miljoni latu (2010.gadā - 44,3 miljoni), no tiem 39,9 miljoni tiks izmaksāti dividendēs (2010.gadā - 35 miljoni latu). Tajā pašā laikā 2011.gadā veikti kapitālieguldījumi 198,7 miljonu latu apmērā, no kuriem 57% ir ieguldīti Rīgas TEC-2 energobloka rekonstrukcijas projektā, kas uzsāks darbību 2013.gadā. Līdz ar Rīgas TEC-2 energobloka rekonstrukcijas pabeigšanu Latvenergo būs vienīgais ražotājs Baltijā, kura ražošanas iekārtas ir atjaunotas.

Nozīmīgs Latvenergo koncerna biznesa virziens ir elektroenerģijas sadale. Kapitālieguldījumi sadales sistēmas tīklu rekonstrukcijā un attīstībā 2011.gadā pieauga līdz 45,8 miljoniem (2010.gadā - 26,2 miljoni). Ar mērķi samazināt elektroenerģijas atslēgumu skaitu 2011.gadā ir uzsākta kapitālieguldījumu programma gaisvadu līniju pārbūvei kabeļu līnijās.

AS "Sadales tīkls" 2011.gadā kopumā ir atjaunoti 323 km vidsprieguma līniju, 666 km zemsprieguma līniju, kā arī veikta rekonstrukcija 617 transformatoru apakšstacijās. Uzlabota sprieguma kvalitāte 2 640 klientu objektiem. 2012.gadā plānots turpināt palielināt kapitālieguldījumu apjomu sadales aktīvos, lai uzlabotu sadales pakalpojuma kvalitāti un tehnisko rādītājus (atslēgumu biežums, sprieguma kvalitātes rādītāji, elektrolīniju tehniskais stāvoklis u.c.).

Lai īstenotu Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 13.jūlija Direktīvas 2009/72/EK prasības nodalīt pārvades sistēmas operatoru, 2011.gada beigās pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" akcijas ir pārdotas Finanšu ministrijai un kā pārvades sistēmas aktīvu īpašnieks ir nodibināta AS "Latvijas elektriskie tīkli".

2011.gadā Latvenergo biznesa žurnāla "Kapitāls", investīciju baņķieru sabiedrības IBS "Prudentia" un biržas "NASDAQ OMX Riga" veidotajā pētījumā ir atzīts par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu. Savukārt 2012.gadā "Dienas Bizness" veiktajā pētījumā Latvenergo pēc apgrozījuma Baltijā ir atzīts par trešo lielāko uzņēmumu un par pirmo lielāko starp enerģētikas uzņēmumiem.

AS "Latvenergo" valde šobrīd organizē kompānijas stratēģijas izstrādi turpmākajiem pieciem gadiem. Tirgus diktētā konkurences situācija, kā arī jaunie apstākļi enerģētikas sektora atbildības sadalījumā rosina izvērst intensīvu darbību trīs galvenajos virzienos: Latvenergo nostiprināšanās Baltijas elektroenerģijas tirgū; enerģijas ražošanas jaudu diversifikācija (papildu esošajiem ražošanas avotiem jāmeklē arī citu konkurētspējīgu elektrības ģenerācijas ražotņu attīstība); līdzsvarota elektrisko tīklu attīstība. Šobrīd, kad Baltijā un arī citur Eiropā notiek intensīvi enerģētikas sektora liberalizācijas procesi, daudzas nacionālās vertikāli integrētās energokompānijas pārtop par elektroenerģijas ražotājiem un tirgotājiem, savukārt pārvades sistēmas operatori tiek veidoti kā neatkarīgas sabiedrības. Pārvades sistēmas operatori (PSO) atbild par elektroapgādes garantētu un drošu īstenošanu, kamēr elektrības ražotājiem konkurences apstākļos jāsacenšas brīvajā tirgū un jāspēj nodrošināt klientiem pievilcīgi piedāvājumi.

Latvenergo stratēģisko attīstības virzienu apspriešanā un analīzē iesaistīs enerģētikas, ekonomikas un tautsaimniecības ekspertus, lai profesionāli rīkotu diskusiju ciklā būtu iespējams uzklausīt un iekļaut nākotnes stratēģijā lietpratēju priekšlikumus.