60% nodarbināto šaubās par darba devēju atbildīgu attieksmi pret darbiniekiem

Vairāk nekā puse, jeb 60% Latvijas darba ņēmēju nav pārliecināti, ka viņu darba devējs izturas bezatbildīgi pret saviem darbiniekiem, atklāts Ilgtspējas indeksa ekspertu veiktajā nodarbināto aptaujā. Uzsverot darba vides apstākļu nozīmīgu ietekmi uz uzņēmuma sniegumu, Ilgtspējas indeksa iniciatīvas īstenotāji ir pārliecināti, ka darbinieku un uzņēmuma vadības dialoga veicināšana ir viens no būtiskākiem uzdevumiem ceļā uz ilgtspējīgu biznesa vidi Latvijā.

"Nereti darba devēji informēšanu un konsultēšanos ar darbinieku pārstāvjiem, un pat pašu darbinieku pilnvaroto pārstāvju vai arodbiedrības esamību uzņēmumā, uzskata par apgrūtinājumu vai pat apdraudējumu darba devēja interesēm. Taču, rūpīgāk iedziļinoties darbinieku pārstāvības un informēšanas, konsultēšanās un darbinieku iesaistīšanas niansēs un analizējot praksē radušos piemērus, jāsecina, ka tas nebūt tā nav, un šo procesu realizēšana, ja vien tā ir pilnvērtīga nevis formāla, var sniegt ievērojamu labumu arī darba devējam," stāsta Ilgtspējas indeksa darba tiesību eksperte, advokātu biroja "Borenius" vecākā juriste Sigita Kravale

Kā liecina pētījuma dati*, 30% aptaujāto pilnībā piekrīt tam, ka viņu darba devējs rīkojas atbildīgi attiecībā pret saviem darbiniekiem un 38% respondentu tam piekrīt daļēji. 10% aptaujāto ir pilnībā pārliecināti, ka darba devējs izturas bezatbildīgi attiecībā pret viņiem, vēl 22% tam piekrīt daļēji.

"Apkopojot šī gada Ilgtspējas indeksa dalībnieku atbildes uz darba vides jautājumiem redzams, ka vairāk kā 60% uzņēmumu darbinieki savas intereses īsteno ar pārstāvju starpniecību. Lai darbinieku pārstāvji spētu reāli ietekmēt lēmumu pieņemšanu uzņēmumā, tiem ir nepieciešams savlaicīgi un pienācīgi saņemt informāciju no darba devēja. Savukārt, darba devējam ir jāzina, kādos gadījumos informēšana un konsultēšanās ir jāveic," uzsver Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības darba tiesību konsultants Kaspars Rācenājs.