FM: mazumtirdzniecībā arī šogad gaidāma nevienmērīga izaugsme

Pēc neraksturīgi straujā mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma šā gada janvārī, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) šodien publicētie dati liecina, ka februārī tas krities par 2,2 procentiem.

Tā kā apgrozījuma pieaugums janvārī bija ļoti straujš un galvenokārt ilglietojamām precēm, bija sagaidāms, ka tieši šīs preču grupas apgrozījums turpmākajos mēnešos varētu samazināties. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pārtikas produktu tirdzniecība pieauga par 0,8%, nepārtikas preču (neieskaitot degvielu) apgrozījums samazinājās par 4,9%, bet degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 1,4 procentiem.

Februārī iedzīvotāji saņēma pirmos lielos ziemas apkures rēķinus, kas mazinājusi citiem tēriņiem atvēlēto algas daļu un neapšaubāmi bija viens no faktoriem mazumtirdzniecības apgrozījuma kritumā februārī. Ņemot vērā diezgan zemo uzkrājumu līmeni ekonomikā, iedzīvotāju patēriņš ir jūtīgs pret papildu izdevumiem, un turpmākajos mēnešos ir gaidāma arī pieaugošo degvielas cenu ietekme uz mazumtirdzniecību .

CSP ir koriģējusi sezonāli izlīdzinātos datus par janvāri, pazeminot pieaugumu līdz 5,6% (no 6,4%), kas vēl arvien ir ļoti straujš pieaugums un varētu liecināt par veiksmīgu pirmo ceturksni nozarē kopumā.

Gada griezumā mazumtirdzniecības apgrozījums ir pieaudzis par 10%, pārtikas precēm apgrozījums kāpis par 4,6%, nepārtikas precēm (neieskaitot degvielu) - par 16,6%, bet degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums pieaudzis par 1,8%.

Eiropas Komisijas publicētie mazumtirgotāju noskaņojuma indeksi norāda, ka ir gaidāmas pozitīvas apgrozījuma tendences arī turpmākajos trīs mēnešos, tomēr nedaudz pesimistiskāks redzējums ir patērētājiem, kas varētu būt saistīts ar pieaugošajām naftas produktu cenām.

Ekonomika

Kā vēstīts Latvijas Bankas oficiālajā mājas lapā, pirmdien, 16. decembrī, Latvijas Banka izlaidīs sudraba kolekcijas monētu "Kāposts", atklājot kāpostu dziļo simboliskumu, nesot veselību, pārticību un labsajūtu

Svarīgākais