Zviedrijas uzraudzības iestāde: lielajām bankām kapitāls ir pietiekams un nebūs jāpalielina

Lielākajām Zviedrijas bankām, kuru meitasbankas darbojas arī Latvijā, jau pašlaik ir pietiekams kapitāls un, lai sasniegtu Eiropas Savienības līderu sanāksmē nolemto kapitāla pietiekamības rādītāja līmeni - 9% 2012. gada jūnijā, tām vairs nav nepieciešama kapitāla palielināšana, tā ir paziņojusi Zviedrijas banku uzraudzības institūcija Finansinspektionen.

Latvijas banku uzraugs Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) informē, ka Latvijas bankas, atjaunojoties to pelnītspējai, jau laicīgi ir izmantojušas iespēju stiprināt kapitāla bāzi, tajā iekļaujot pusgada auditēto peļņu, tādējādi turpina palielināties arī visa banku sektora kapitāla pietiekamības rādītājs. Tādējādi šā gada oktobra beigās vidējais Latvijā strādājošo banku 1. līmeņa pašu kapitāla rādītājs bija 14,1%. Jāatgādina, ka pašlaik Latvijā minimālais 1.līmeņa kapitāla pietiekamības rādītājs ir 8%, un, kā minēts, 9% slieksni pēc ES prasībām būtu jāsasniedz tikai 2012.gada jūnijā. Tādējādi Latvijas bankas jau tagad ar uzviju izpilda kapitāla pietiekamības rādītāju, kas liecina par stabilitāti un ilgtspējīgu darbību finanšu sektorā. Tāpat arī otrs nozīmīgs banku darbības rādītājs, kas liecina par stabilitāti un banku spēju pildīt savas saistības, ir likviditātes rādītājs - pēc FKTK ziņām, oktobra beigās Latvijas banku kopējais likviditātes rādītājs bija 61% (likumā noteiktais minimālais līmenis - 30%).

Eiropas banku iestāde (EBI) 8. decembrī publiskoja rekomendācijas un gala rezultātus par banku rekapitalizācijas plānu kā daļu no pasākumiem banku sektora stiprināšanai, kas konceptuāli tika atbalstīti ES valstu vadītāju sanāksmē 26. oktobrī. Balstoties uz šīm rekomendācijām, nacionālo valstu banku uzraudzības institūcijas gatavo tālākos aprēķinus un darbības.

Ekonomika

Latvijā šogad trešajā ceturksnī bezdarba līmenis bija 6,7% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, bet par 0,2 procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Svarīgākais