Tabakas izstrādājumu ražotāji paudīs viedokli par ieceri ieviest minimālo nodokļa likmi cigaretēm

Šodien Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija organizē preses konferenci, kurā paudīs viedokli par Latvijas valdības iniciatīvu no nākamā gada ieviest minimālo akcīzes nodokļa likmi cigaretēm.

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija brīdina, ka, ieviešot minimālo akcīzes nodokļa likmi cigaretēm, vēl straujāk saasināsies cigarešu kontrabandas problēma valstī.

Asociācija norāda, ka nepārdomātas nodokļu politikas un nespējas pienācīgi apkarot arvien pieaugošo cigarešu kontrabandu dēļ valsts budžets šogad zaudēs ap 58 miljoniem latu. Turklāt, kā pierāda dažādi pētījumi, smēķētāju skaits Latvijā pēdējos gados faktiski nav mainījies.

Valdība ir nākusi klajā ar aprēķiniem, ka, ieviešot minimālo akcīzes nodokļa likmi cigaretēm, valsts budžets iegūs papildu septiņus miljonus latu, savukārt Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas aprēķini liecina, ka šāds solis vēl straujāk saasinās cigarešu kontrabandas problēmu valstī, kā dēļ budžets nevis iegūs, bet gan zaudēs vairākus miljonus latu.

Preses konferencē piedalīsies "British American Tobacco" korporatīvo attiecību vadītājs Baltijas valstīs Artūrs Mecbergs, "British American Tobacco Latvia" korporatīvo attiecību menedžere Marita Jansone, "Japan Tobacco Interational" korporatīvo attiecību vadītājs Baltijas valstīs Ramūns Mačus, "PriceWaterhouseCoopers" nodokļu eksperts Māris Jurušs.

Preses konference notiks plkst.12 viesnīcas "Albert Hotel" konferenču zālē "Time", Dzirnavu ielā 33, Rīgā.

Kā ziņots, ieviešot minimālo akcīzes nodokli plānotajā apmērā, lēto cigarešu cena pieaugs vismaz par desmit santīmiem par paciņu, kas vēl vairāk palielinās cenu starpību starp legālo un nelegāli iegādāto produktu.

"Jāatzīst, ka šis lēmums ir negaidīts, vēl jo vairāk tādēļ, ka minimālā akcīzes nodokļa ieviešana bija plānota tikai 2011.gadā. Pašlaik lēto cenu cigarešu segments veido 42%, kas ir visplašāk pārstāvētais segments un arī visjūtīgākais pret cenu izmaiņām," uzsver Jansone.

Viņa stāsta, ka, ja pašlaik nemuitoto cigarešu īpatsvars Latvijā jau ir sasniedzis 36%, kamēr maijā tas bija 26%, ko pārsvarā veido tieši lēto cenu cigaretes, tad desmit santīmu pieaugumu lētām cigaretēm var vērtēt kā ievērojamu un, neveicot pastiprinātus pasākumus kontrabandas mazināšanā, ir mazas cerības, ka nodokļu ieņēmumi varētu palielināties.

Jau patlaban tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumi šī gada deviņos mēnešos atpaliek par 28% no plānotā. "Pēc mūsu aprēķiniem, cigarešu kontrabandas rezultātā 2009.gadā valsts budžeta ieņēmumos netiks iekasēti 50 miljoni latu," prognozē Jansone.

Savukārt Finanšu ministrijas (FM) veiktie aprēķini rāda, ja minimālo akcīzes nodokļa līmeni noteiktu 48 latu apmērā par 1000 cigaretēm, tad papildus varētu iekasēt 3,9 miljonus latu - 3,2 miljonus akcīzes nodoklī un 0,7 miljonus pievienotās vērtības nodoklī.

Kā biznesa informācijas portālu "Nozare.lv" informēja FM Komunikācijas departamenta direktora vietnieks Aleksis Jarockis, aprēķinot fiskālo ietekmi, tika pieņemts, ka patēriņš zemāko cenu segmentā, kurā cenas palielināsies, samazinātos par 15%. FM atzīst, ka šis nosacījums ietekmētu 50,2% no visa cigarešu tirgus.

FM aprēķini rāda, ka piemēram, par paciņu ar 20 cigaretēm, kas pašlaik maksā 1,07 latus, nākamgad būs jāmaksā 17 santīmus vairāk. Paciņa, kas šogad maksā 1,17 latus, nākamgad maksās 1,30 latus, bet paciņai, kuras cena šogad ir 1,20 lati, nākamgad nāksies piemaksāt 12 santīmus. Savukārt cigaretes, kas šogad maksā 1,48 latus, arī nākamgad maksās tikpat.

Kā ziņots, pirmdien, 19.oktobrī, koalīcijas partijas vienojās ieviest cigarešu fiksēto likmi, lai valsts budžetā rastu papildu ieņēmumus. Minētās likmes ieviešana varētu papildināt budžetu par trīs līdz septiņiem miljoniem latu.

Fiksētās likmes ieviešana cigaretēm nozīmē, ka lētākās cigaretes tirdzniecības vietās varētu kļūt dārgākas.

Svarīgākais