Pēc aptuveni desmit mēnešu izmeklēšanas Ģenerālprokuratūra sākusi kriminālprocesu saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, ko pieļāvušas amatpersonas, pārņemot Parex banku.
Pagaidām kriminālprocess nav ierosināts pret kādu konkrētu amatpersonu.
Prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks Neatkarīgajai skaidroja, ka kriminālprocess uzsākts pēc virknes fizisku un juridisku personu iesniegumos minēto ziņu resoriskās pārbaudes materiāliem, kā arī ņemot vērā Valsts kontroles (VK) atzinumu. Kriminālprocess pagaidām sākts pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā. "Kriminālprocess pagaidām nav sākts ne pret vienu amatpersonu un arī ne pēc kāda konkrēta panta, bet gan pēc visas nodaļas," skaidroja A. Vasks.
Krimināllikuma 24. nodaļa Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā ietver pantus par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, valsts amatpersonas bezdarbību, valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu un citus pantus.
Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt Parex bankas pārņemšanujau jūnijā vērsās finanšu ministrs Einars Repše (JL).
Bijušais Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC), kura vadītās valdības laikā notika Parex bankas pārņemšana, aicina prokuratūru rūpīgi izmeklēt iespējamos amatpersonu pieļautos pārkāpumus. Pats viņš pagaidām neesot saukts uz liecību sniegšanu prokuratūrā. Bijušais premjers arī uzskata, ka ir jāpublisko Parex bankas pārņemšanas dokumenti, ziņo LETA.
Neatkarīgā jau rakstīja, ka 3. oktobrī ģenerālprokurors Jānis Maizītis pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski uzvēra, ka uz Ģenerālprokuratūru tiks aicinātas amatpersonas, kas bija iesaistītas Parex bankas pārņemšanā. Līdz šim prokuratūra ir pieprasījusi un apkopojusi informāciju no Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas un citām valsts iestādēm. Viņš prognozēja, ka izmeklēšana varētu būt ilga, katrā ziņā ne pāris mēnešu jautājums.
Pats A. Godmanis joprojām uzskata, ka, arī vērtējot no šīsdienas pozīcijām, Parex bankas pārņemšana bija vienīgais iespējamais variants. Par šo rīcību viņš varot uzņemties pilnu atbildību.
1. oktobrī publiskotajā ziņojumā VK atzīst, ka Ministru kabinets (MK), ar kavēšanos pieņemot lēmumu par saistību izpildes ierobežojumu noteikšanu Parex bankai, apdraudējis bankas stabilitāti un tās noguldītāju mantu. MK un Finanšu un kapitāla tirgus komisija, konstatējot Parex bankas nespēju nodrošināt bankas darbības būtiskas prasības, nenoteica konkrētiem apstākļiem likumā paredzēto ietekmēšanas
līdzekli.