Lai atsavinātu nekustamo īpašumu, vajadzēs pirmā kreditora piekrišanu

Saeimas Juridiskā komisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Civilprocesa likumā, kas paredz veicināt hipotekāro parādsaistību restrukturizāciju un naudas apriti tautsaimniecībā. Gadījumā, ja pret nekustamo īpašumu tiks vērsta citu kreditoru piedziņa, tiesu izpildītājam būs nepieciešama pirmā hipotekārā kreditora piekrišana īpašuma pārdošanai piespiedu izsolē.

Šāda norma nepieciešama, lai veicinātu bankas veikt hipotekāro kredītu restrukturizāciju. Patlaban tās nav ieinteresētas šajā procesā, jo, neprasot pirmā kreditora piekrišanu, pret ieķīlāto īpašumu var tikt vērsts cita kreditora prasījums un bankā ieķīlātais īpašums pārdots izsolē.

Tādējādi tiks mazināta piedziņu vēršana pret nekustamajiem īpašumiem gadījumos, ja ir iespējama parādu restrukturizācija, norāda likumprojekta autori.

Lai veicinātu finanšu resursu ātrāku atgriešanos tautsaimniecībā, likumprojekts paredz arī efektivizēt nekustamā īpašuma piespiedu izsoļu procedūras. Līdzšinējo trīs izsoļu vietā turpmāk plānots organizēt tikai divas. Pirmajā izsolē solīšana sāksies no īpašuma novērtējuma summas, bet otrajā sākuma cena būs 60 procentu apmērā no pirmās izsoles sākumcenas. Plānots arī saīsināt termiņus, kādos izziņojama nekustamā īpašuma izsole.

Grozījumi Civilprocesa likumā sagatavoti, ņemot vērā starptautiskajiem aizdevējiem pausto apņemšanos pārskatīt nekustamo īpašumu piespiedu izsoļu procedūru.

Par likuma grozījumiem trīs lasījumos vēl jālemj Saeimai.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.