Japānas kredītreitingu aģentūra "R&I" ir saglabājusi Latvijas kredītreitingu esošajā "A" līmenī ar stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu, informē Valsts kasē.
Latvijas kredītreitinga līmenis un stabilais nākotnes novērtējums tiek balstīts uz aģentūras pārliecību, ka Latvijas ekonomikas izaugsmes temps paātrināsies pēc lēnākas izaugsmes perioda, ko bija izraisījusi lielāko Eiropas ekonomiku stagnācija un citi faktori, norāda Valsts kasē.
"R&I" pauž uzskatu, ka Latvija vidējā termiņā saglabās stabilu ekonomikas izaugsmi, pateicoties valsts institucionālā ietvara stabilitātei un uzticamībai, kā arī Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma pieejamībai. "R&I" pozitīvi novērtē valdības spēju uzturēt fiskālo disciplīnu, kontrolējot valsts parāda līmeni, un finanšu sistēmas stabilitāti.
Aģentūras skatījumā Latvijas ekonomika ir salīdzinoši maza, taču tās struktūra ir labi diversificēta. Aģentūra uzskata, ka Latvijas ekonomikai ir salīdzinoši augsts izaugsmes potenciāls, ņemot vērā labvēlīgu ekonomisko vidi, fiskālo rādītāju stabilitāti un piekļuvi ES fondiem.
Prognozējot Latvijas galveno eksporta tirgu Eiropā atveseļošanos un sagaidot ES fondu finansējuma pilnvērtīgu izmantošanu, "R&I" uzskata, ka Latvijas ekonomikas izaugsmes temps 2025.gadā pārsniegs 1%.
"R&I" atzīmē, ka karadarbība Ukrainā ir būtiski pastiprinājusi piesardzīgu attieksmi pret Krieviju. "R&I" nesaskata tiešu militāru apdraudējumu Latvijai no Krievijas puses, jo Latvija ir NATO dalībvalsts, atzīmē Valsts kasē. Latvijas valdība ir paudusi gatavību palielināt izdevumus aizsardzībai, lai vēl vairāk stiprinātu valsts aizsardzības spējas un ārējo drošību.
Tāpat "R&I" uzskata, ka ar lielu varbūtību valsts budžeta deficīts vidējā termiņā būs atbilstošs valdības prognozēm, ņemot vērā valsts budžeta deficītu 2024.gadā, kas bija būtiski mazāks par plānoto, un valdības pastāvīgos centienus ierobežot izdevumus. Latvijas vispārējās valdības parāds 2024.gadā bija aptuveni 48% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir būtiski zem ES vidējā līmeņa.
"R&I" norāda, ka Latvijas vispārējās valdības parāds nākotnē varētu pieaugt, bet, pēc "R&I" paustā, tā līmenis attiecībā pret IKP joprojām saglabāsies 50% diapazonā.
Iepriekšējo Latvijas kredītreitinga paziņojumu "R&I" publicēja 2023.gada 18.decembrī, kad aģentūra apstiprināja Latvijas kredītreitingu esošajā "A" līmenī, saglabājot stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu.