Sestdiena, 24.februāris

redeem Diāna, Dina, Dins

arrow_right_alt Ekonomika

2024.gada valsts budžetu finanšu ministrs raksturo kā drošības un ilgtspējas budžetu

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad varētu saglabāties pagājušā gada līmenī, trešdien intervijā Latvijas Radio sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).

Viņš norādīja, ka, pēc optimistiskākajām prognozēm, Latvijas IKP šogad varētu pieaugt par 1% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, taču reālāk ir, ka IKP saglabāsies iepriekšējā gada līmenī.

"Ekonomika Latvijā ir parādījusi ļoti augstu noturību," sacīja Ašeradens, piebilstot, ka nākamajā gadā Latvijas ekonomikā izaugsme atjaunosies.

Savukārt, runājot par 2024.gada valsts budžetu, finanšu ministrs to raksturoja kā drošības un ilgtspējas budžetu. "Ņemot vērā vērā Krievijas asiņaino iebrukumu Ukrainā, un tā izraisīto ģeopolitisko nestabilitāti un tad izraisīto ekonomisko šoku, budžets ir valdības atbilde tam. (..) Budžets primāri nodrošina mūsu drošības vajadzības," sacīja Ašeradens.

Jau vēstīts, ka valdība trešdien skatīs Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto likumprojektu par 2024.gada valsts budžetu un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026.gadam, kurā valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi nākamajā gadā plānoti 14,5 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi paredzēti 16,2 miljardu eiro apmērā.

Vispārējās valdības, kas aptver visu valsts un pašvaldību pārvaldes struktūru, kā arī sociālās apdrošināšanas iestādes, kopējie ieņēmumi nākamajā gadā plānoti 17,8 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi - 19,1 miljarda eiro apmērā. Tādējādi 2024.gadā vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 1,3 miljardu eiro jeb 2,8% apmērā no IKP.

Salīdzinot ar 2023.gada budžetu, 2024.gadā plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par 1,763 miljardiem eiro lielāki. Savukārt valsts budžeta izdevumi 2024.gadā paredzēti par 1,538 miljardiem eiro lielāki nekā 2023.gada valsts budžeta likumā.

Pamatbudžetā plānotie ieņēmumi veido 10 miljardus eiro, bet izdevumi 12,1 miljardu eiro. Savukārt speciālajā budžetā ieņēmumi plānoti 4,8 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi 4,4 miljardu eiro apmērā.

Par trim galvenajām valsts prioritātēm noteiktas iekšējā un ārējā drošība, izglītība un veselība.

2024.gada valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara projektu kopā ar pavadošajiem likumprojektiem Saeimā plānots iesniegt piektdien, 3.novembrī.