Eksports gada griezumā sasniedzis rekordaugstu pieauguma tempu

Lai arī apjomu ziņā ārējā tirdzniecība 2011. gada janvārī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi ir samazinājusies, ko pamatā noteica sezonāls raksturs, tomēr gada pieauguma temps joprojām ir ļoti augsts. Šā gada janvārī eksports pieaudzis par 51,3 % salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2009. gadā, bet imports attiecīgi – par 35,9 %, norāda Finanšu ministrs Andris Vilks.

Tomēr turpmākajos mēnešos ir sagaidāms eksporta un importa pieauguma tempu kritums, kas saistīts ar augstāku bāzi pagājušajā gadā, jo tieši sākot ar pagājušā gada martu ārējā tirdzniecība uzņēma straujus apgriezienus.

Labos eksporta rādītājus šā gada janvārī pamatā nodrošinājušas divas eksporta grupas: minerālproduktu eksports (kāpums gada laikā 2 reizes) un melno metālu eksports (3,5 reizes). Imports gada laikā visstraujāk audzis satiksmes līdzekļiem (2,4 reizes) un melnajiem metāliem (2 reizes). Arī citās lielākajās eksporta un importa grupās pieauguma tempi ir augsti.

„Būtisku daļu eksporta apjoma pieauguma faktiskajās cenās ir nodrošinājis preču cenu kāpums, ko savukārt izraisīja gan pieaugošās energoresursu, gan arī citu ražošanai nepieciešamo izejmateriālu cenu kāpums. Tomēr jāatzīmē, ka arī cenu celšanai ir savas robežas, jo turpmākam sekmīgam eksporta kāpumam vitāli svarīgi ir saglabāt cenu konkurētspēju globālā tirdzniecībā,” skaidro finanšu ministrs Andris Vilks.

Traģiskie notikumi Japānā visticamāk būtisku iespaidu uz Latvijas ārējo tirdzniecību neatstās, jo 2010. gadā eksports uz Japānu veidoja tikai 23,6 miljonu latu jeb 0,5 % no kopējā eksporta, bet imports bija vēl mazāks – 5,3 miljoni latu jeb 0,1 % no kopējā importa.

Ekonomika

Vairāki tā saucamo “ātro kredītu” jeb distances kredītu aizdevēji jau vairākus gadus piemēro maksu par ātrāku naudas izmaksu patērētājam, taču neiekļauj to likuma noteiktajos procentu limitos. Kā noskaidroja Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”, nozares uzraugs jau pirms pusgada ir aicinājis šo praksi pārtraukt, taču sodījis nevienu nav.

Svarīgākais