Eiropas Komisija (EK) gaida, ka Latvija pildīs iepriekš noslēgtās vienošanās par budžeta izdevumu samazināšanu, savā paziņojumā uzsvēris Eiropas Savienības ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunja.
Viņš uzsver, ka EK rūpīgi seko ekonomiskajai situācijai un 2010.gada budžeta izstrādei Latvijā un uztur regulārus kontaktus ar valdību un ar citiem aizdevējiem, kuri atbalsta Latvijas stabilizācijas programmu. Šobrīd kopā ar SVF Latvijā strādā tehniskā misija.
Saprašanās memorandā, kas ar Latvijas valdību parakstīts vēl tikai šā gada jūlijā, Latvija piekrita strādāt "2010.gada budžeta likumprojekta sagatavošanā, paredzot papildu budžeta sabalansēšanu 500 miljonu latu apmērā, lai 2010.gada kopējais budžeta deficīts nepārsniegtu 8,5% no IKP atbilstoši EKS 95 metodoloģijai".
Komisija sagaida, ka Latvijas valdība iesniegs parlamentā tādu budžetu, kas atbilst šīm saistībām. Tas ir nepieciešams, lai atjaunotu uzticamību un lai valsts vēlāk varētu finansēt pati sevi bez starptautiska atbalsta, uzsvērts Almunjas paziņojumā.
Pieņemtais budžeta līdzsvarošanas pasākumu kopums, kam vajadzētu samazināt budžeta deficītu zem 3% no IKP 2012. gadā, ir tieši tas, kas vajadzīgs, lai izvairītos no tā, ka Latvijas parāds kļūst nekontrolējams, un lai atbalstītu Latvijas stratēģiju eiro ieviešanai.
Saprašanās memorandā arī skaidri pateikts, ka budžeta sabalansēšana par 500 miljoniem latu nav sasniedzama tikai ar izdevumu samazinājumiem. Tas būtu pārāk smagi iedzīvotājiem, īpaši ģimenēm ar zemiem ienākumiem. Mēs uzskatām, ka ir svarīgi saglabāt sociālās drošības tīklus un ar ES fondiem saistītos izdevumus, lai nodrošinātu budžeta korekcijas ietekmes uz iedzīvotājiem godīgu pārdali un veicinātu valsts konkurētspēju, teikts paziņojumā.
Kā uzsvēris finanšu ministrs Einars Repše (JL), Finanšu ministrija jau uz 19.septembra valdības ārkārtas sēdi bija sagatavojusi priekšlikumus 2010.gada budžeta projektam konsolidācijai par 500 miljoniem latu, kas veidojās no 450,9 miljonu latu izdevumu samazinājuma un 49,1 miljonu latu ieņēmumu palielinājuma.
Repše uzskata, ka valdība budžeta izdevumu samazināšanas procesā iet pareizajā virzienā. Repše gan uzsver, ka turpmākais budžeta sagatavošanas process un nepieciešamība vēl vairāk samazināt budžeta izdevumus būs atkarīga no valdības un premjera sarunām ar starptautiskajiem aizdevējiem.
Finanšu ministrs vairakkārt valdības sēdēs ir uzsvēris, ka budžeta izdevumu samazinājums jāveic saskaņā ar starptautiskajiem aizdevējiem doto apņemšanos, tomēr viņa viedoklis esot brīdinošs un norādošs, nevis kategorisks, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktora vietnieks Aleksis Jarockis.
LETA jau ziņoja, ka valdība nākamā gada budžeta projektu Saeimā plāno iesniegt šā gada 28.oktobrī, paredz šodien valdībā kārtējo reizi precizētais budžeta izstrādes grafiks.
26.oktobrī tiek plānota noslēdzošā Ministru kabineta ārkārtas sēde visu budžeta jautājumu pieņemšanai.
Savukārt līdz 14.oktobrim visas ministrijas un neatkarīgās valsts iestādes Finanšu ministrijā var iesniegt budžeta pieprasījumus.
Valdības apstiprinātais grafiks paredz, ka ministrijām no 7. līdz 14.oktobrim jāsagatavo valsts budžeta pieprasījums 2010.-2011.gadam. Finanšu ministrija šo iesniegto informāciju apkopos līdz 26.oktobrim un sagatavos 2009.gada valsts budžeta projektu, kā arī vidējā termiņa makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvaru 2010.-2012.gadam.
Patlaban tiek plānots, ka valdība visus likumus, kas ietilpst valsts budžeta projekta paketē, izskatīs līdz 13.oktobrim. Savukārt 22.oktobrī plānota valdības paplašinātā ārkārtas komitejas sēde, kurā izskatīs Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības domstarpību un vienošanās protokola projektu 2010.gadam.
Kā ziņots, valdība 3.oktobrī ārkārtas sēdē panāca vienošanos vairākos būtiskos jautājumos, līdz ar to tiks sākts tehniskais nākamā gada budžeta sagatavošanas darbs.
Kā informēja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL), indikatīvi nākamā gada budžeta izdevumi tiks mazināti par 225 miljoniem latu, bet papildus ieņēmumi no nodokļu politika izmaiņām tiek plānoti 100 miljonu latu apmērā.
Tagad Finanšu ministrija ir sākusi tehnisko darbu pie budžeta sagatavošanas un nepieciešamo aprēķinu iestrādes.