Latvijā joprojām ir augstāka gada inflācija nekā vidēji ES un eirozonā

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Latvijā aprīlī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.

Gada inflācija Latvijā aprīlī bijusi 15%. Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi vien Ungārijā (24,5%). Savukārt mazliet zemāka kā Latvijā gada inflācija bijusi Čehijā (14,3%), Slovākijā un Polijā (abās valstīs 14%), Lietuvā (13,3%) un Igaunijā (13,2%).

Aprīlī salīdzinājumā ar 2022.gada ceturto mēnesi patēriņa cenu kāpums reģistrēts visās ES dalībvalstīs.

ES vidēji gada inflācija aprīlī bijusi 8,1%, bet eirozonā tā veidojusi 7%.

Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi - martu - patēriņa cenas aprīlī gan ES, gan eirozonā palielinājās par 0,6%.

Latvijā salīdzinājumā ar martu patēriņa cenas aprīlī pieaugušas par 0,4%, Lietuvā, tāpat kā Zviedrijā, tās palielinājušās par 0,2%, bet Igaunijā - par 1,9%.

Mēneša salīdzinājumā patēriņa cenas palielinājušās visās ES dalībvalstīs, izņemot Čehijā un Beļģijā, kur tās samazinājušās attiecīgi par 0,1% un 1,3%. Augstākā mēneša inflācija bijusi Maltā (+3,1%).

"Eurostat" inflāciju aprēķina atbilstoši ES saskaņotajam patēriņa preču indeksam (HICP).

Ekonomika

Veselības ministrs Hosams Abu Meri norāda, ka teju trešdaļai bērnu Latvijā konstatēta aptaukošanās. Līdzīga tendence vērojama visā Eiropā, un par vienu no iemesliem tiek minētas Covid-19 pandēmijas sekas. Tomēr Latvijā pastāv arī nopietnas problēmas ar prevenciju – profilaktiskais darbs veselības jomā joprojām ir nepietiekams.

Svarīgākais