Latvijā reģistrēts otrais straujākais darbaspēka izmaksu pieaugums ES un eirozonā

 
©f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Vidējās stundas darbaspēka izmaksas Latvijā šogad pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo ceturksni pērn, pieauga par 12,8%, kas ir straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina ES statistikas biroja "Eurostat" ceturtdien publiskotie dati.

Straujākas darbaspēka izmaksu pieaugums pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2021.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts vien Ungārijā (+20,1%). Identisks kāpums kā Latvijā fiksēts Bulgārijā, Lietuvā bijis pieaugums par 12,6%, Polijā - par 10,6%, bet Igaunijā - par 9,5%.

ES vidējās stundas darbaspēka izmaksas pirmajā ceturksnī gada izteiksmē palielinājās par 3,7%, bet eirozonā pieaugums bija par 3,2%.

Rūpniecībā vidējās stundas darba izmaksas ES pirmajā ceturksnī gada salīdzinājumā pieauga par 3,3%, bet eirozonā kāpums bija par 2,6%. Latvijā rūpniecībā stundas darbaspēka izmaksas janvārī-martā bija par 14,2% lielākas nekā pirms gada, Lietuvā pieaugums bija 13,1%, bet Igaunijā reģistrēts 13,5% kāpums.

Savukārt būvniecībā ES vidējās darbaspēka izmaksas stundā janvārī-martā gada izteiksmē palielinājās par 3,5%, bet eirozonā - par 3%. Tostarp Latvijā reģistrēts izmaksu palielinājums par 11,4%, Lietuvā bijis kāpums par 7%, bet Igaunijā pieaugums par 5%.

Pirmajā ceturksnī darbaspēka stundas izmaksas pakalpojumu nozarē ES bija par 4,4%, bet eirozonā par 4% lielākas nekā pirms gada. Latvijā darbaspēka izmaksas pakalpojumu sektorā aplūkotajā periodā pieauga par 13,4%, Lietuvā - par 14,8%, bet Igaunijā - par 8,9%.

Darbaspēka uzturēšanas izmaksas veido tēriņi darba algām, prēmijām un piemaksām, kā arī nodokļu un sociālās apdrošināšanas maksājumi.