"Cenas ticami augs"; Rostovskis aicina domāt par tēriņu samazināšanu

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Iestājoties neskaidrību laikam, cilvēkiem jādomā par tēriņu samazināšanu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis.

Raugoties uz situāciju Latvijā, Rostovskis atgādināja, ka pirms apmēram 15 gadiem sasaiste ar Krieviju bija daudz lielāka, savukārt pirms kara eksporta apjoms uz Krieviju bija apmēram 7%, bet uz Baltkrieviju - nepilns 1%. Kopumā valsts ekonomikai situācija patlaban neesot tik traka, taču dažādās nozarēs ir atšķirīgas situācijas. Rostovskis akcentēja, ka uzņēmēju vidū noskaņojums kopumā ir patriotisks, situācija tiek izprasta un uzņēmumi mēģina pārorientēties.

Kontekstā ar vēlmi atteikties no Krievijas energoresursiem, tostarp gāzes, LTRK vadītājs akcentēja, ka Latvija kā viens neliels elements neizšķirtu situāciju ar Krievijas gāzi konceptuāli, taču tas būtu simbolisks solis, domājot, ka katram jāpieliek roka, lai tas nostrādātu.

"Mums ir vidējā un ilgtermiņā jāpārorientējas un jābūt gataviem. Tas ir emocionāls moments, bet jārīkojas pragmatiski. Priekšā ir neskaidrību laiks. Cilvēkiem jāpadomā par to, ka savos tēriņos kāds resurss ir jāpietur, jo, procesam turpinoties, cenas ticami augs. Dati rāda, ka uzkrājumi kopumā cilvēkiem palielinājās, bet ir atsevišķas iedzīvotāju grupas, kam iet grūtāk," teica Rostovskis.

Viņš pauda, ka kopumā uzņēmējiem varētu būt iespējas celt algas darbiniekiem, kam patlaban iet grūtāk, tādējādi kompensējot vismaz augsto inflāciju, taču šādas iespējas jāvērtē katrā uzņēmumā atsevišķi, jo virknei uzņēmumu patlaban arī ir jādomā, kā izdzīvot.

"Tas nav stāsts par to, ka uzņēmēji negribētu samaksāt lielāku algu saviem darbiniekiem. Tas ir jautājums par spēju to darīt. Patlaban inerces pēc turpinās spiediens uz algu palielinājumu, bet virknē nozaru manāma sabremzēšanās, ir turbulence piegādēs, un uzņēmumiem jānodarbojas ar krīzes pārvarēšanu," skaidroja Rostovskis, piebilstot, ka esošajos apstākļos un, raugoties nākotnē, viņu vairāk satrauc valsts gatavība saistībā ar energoresursu pietiekamību nākamajai ziemai, kā arī cenu kāpums un gatavība konstatēt grupas, kurām ir vajadzīgs atbalsts.