Eiropas Parlaments šodien apstiprināja Eiropas Savienības (ES) 2011.gada budžetu, kurā ir ietvertas lielākās daļas deputātu izvirzītās prasības, vienlaikus ievērojot ES Padomes prasību budžeta limitam.
Deputāti panākuši vienošanos ar Padomi un ES Komisiju par vairākām politiskām prasībām attiecībā uz budžetu. Parlaments atbalstīja Komisijas priekšlikumu noteikt budžeta lielumu 126,5 miljardu eiro (890 miljonus latu) maksājumu un 141,8 miljardu eiro (998 miljonus latu) saistību apmērā.
Parlamenta deputāti ES 2011.gada budžetā panāca finansējuma palielinājumu vairākām deputātu izvirzītām prioritātēm, piemēram, inovācijām, jaunatnes programmām, Tuvo austrumu un Palestīnas miera sarunu atbalstam.
Lielāku finansējumu saņems mūžizglītības programma - 18 miljonus eiro (12,6 miljonus latu), Uzņēmējdarbības un jauninājumu atbalsta programma - 10 miljonus eiro (7 miljonus latu), programma "Saprātīga enerģija Eiropai" - 10 miljonus eiro (7 miljonus latus).
Kohēzija izaugsmes un nodarbinātības jomā 2,5 miljonus eiro (1,8 miljonus latus) piešķīra Baltijas jūras stratēģijai.
Dabas resursu saglabāšanas un pārvaldības sfērā par 300 miljoniem eiro (211 miljoniem latu) palielināsies finansējums piena fondam, par 6,7 miljoniem eiro (4,7 miljoniem latu) palielināsies vides finanšu instrumentam LIFE un par 2 miljoniem eiro (1,4 miljoniem latu) palielināsies zvejas resursu pārvaldības atbalsta pasākumi.
Brīvības, drošības un tiesiskuma jomā palielinājums programmai Daphne "Cīņa pret vardarbību" ir 2,35 miljoni eiro (1,65 miljonus latu) un papildus 1 miljonu eiro (700 000 latu) ir piešķirts budžeta līnijai "Terorisma novēršana".
Pilsoniskums sadaļā 4 miljonus eiro (2,8 miljonus latu) atbalsts ir piešķirts Pasaules Speciālām olimpiskām spēlēm Atēnās, programma "Jaunatne darbībā" papildus saņems 3 miljonus eiro (2,1 miljonu latu).
Globālo procesu sfērā palielinājums ir 100 miljoni eiro (70 miljonus latu) budžeta līnijai Eiropas kaimiņattiecībām un partnerībai, finansiālajai palīdzībai Palestīnai, miera procesam un UNRWA.
Starp Padomi, Parlamentu un Komisiju ir panākta vienošanās, ka gadījumā, ja būtu nepieciešami papildu līdzekļi, lai izpildītu Eiropas Savienības juridiskās saistības, budžeta grozījumus veiks gada ietvaros, jo ES budžetam nevar būt deficīts.
Pēc gandrīz divu mēnešu sarunām Parlamentam ir izdevies panākt vienošanos par iesaisti turpmākās sarunas par daudzgadu finanšu perspektīvu. Vienošanās ietver nākamo ES prezidējošo valstu valdību (Ungārijas, Polijas, Dānijas un Kipras) apstiprinājumus iesaistīt Parlamentu nākamo budžetu apspriešanā.