Rimšēvičs: PVN palielināšana bremzēs ekonomiku

© F64

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) palielināšana varētu "sabremzēt" ekonomiku un paplašināt pelēkās ekonomikas zonu, šovakar raidījumā "100.pants" atzina Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Viņaprāt, budžeta konsolidācijas procesā iecerētā PVN palielināšana no 21% uz 22% varētu "sabremzēt ekonomiku", jo nodokļa celšana noteikti samazinās iekšējo patēriņu.

"Latvijas iedzīvotāji jau tagad sāk samazināt pirkumus un nogulda naudu bankās, gaidot nodokļu celšanos.

Ja nodoklis tiks paaugstināts līdz 22%, viena daļa iedzīvotāju lielākus pirkumus izdarīs jau šogad, nevis nākamgad. Viena daļa uzņēmēju nevarēs atļauties maksāt nodokļus, līdz ar to ekonomikas daļa aizies uz pelēko ekonomiku un kopumā nodokļu iekasēšana nenotiks plānotajā apjomā," sacīja Rimšēvičs.

"Patlaban svarīgi izvērtēt visas budžeta pozīcijas un katrā jomā pārliecināties, vai nauda tiek labi apsaimniekota.Mums jāmācās no igauņiem, kā dzīvot taupīgi. Latvija joprojām turpina dzīvot, tērējot nenopelnītu naudu, - katru dienu notērējam 3,5 miljonus latu, savukārt nākamgad tie varētu būt divi miljoni latu. Īrijas piemērs uzskatāmi parāda, kas notiek ar valsti, kas neveic budžeta konsolidāciju," sacīja Rimšēvičs.

Latvijas Banka pārvalda finanšu aktīvus, kas ir bankas rīcībā, ieguldot vērtspapīros un pārvaldot valsts zelta rezerves. "Šīs lietas ģenerē peļņu, bet jāsaprot, ka pie pašreizējiem tirgus apstākļiem tas prasa ļoti nopietnu sagatavotību un izglītību, lai peļņa nepārvērstos zaudējumos," norādīja bankas prezidents.

Ekonomika

Latvija tāpat kā Lietuva un Igaunija, nākamā gada 8. februārī atslēgsies no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas (BREL), lai pievienotos kontinentālās Eiropas sistēmai. Tā kā tīkla balansēšanas jaudu izmaksas Latvijā ir plānots uzlikt uz galalietotāju pleciem, elektrības tirgotāji brīdina par gaidāmu elektrības rēķinu pieaugumu. Savukārt Klimata un enerģētikas ministrija Neatkarīgo mierināja, ka nekādas būtiskas izmaiņas elektrības rēķinos nebūšot.

Svarīgākais