FM: Cenu kāpums pasaulē ietekmē arī cenas Latvijā

Cenu kāpums pasaulē patlaban ietekmē arī cenu līmeni Latvijā, norāda Finanšu ministrija (FM).

Patēriņa cenu indekss šā gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, turpināja kāpt, sasniedzot 1% pieaugumu. Vidējais patēriņu cenu līmenis precēm pieauga par 2,6%, bet pakalpojumiem tas samazinājās par 3,2%.

Lielāko spiedienu uz gada inflāciju radīja cenu kāpums pasaules energoresursu tirgū, kas būtiski sadārdzināja degvielu - par 12% un siltumenerģijas tarifus - par 13,4%, kas kopējo patēriņa cenu indeksa gada pieaugumu ietekmēja vidēji par 1,3 procentu punktiem.

Savukārt vietējā tirgū piedāvāto preču un pakalpojumu cenu līmenis oktobrī vēl arvien bija zemāks, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, norāda FM.

Oktobrī, salīdzinot ar septembri, tika reģistrēts 0,4% liels patēriņa cenu kāpums. Tam pamatā ir cenu pieaugums precēm, kas uzrādīja 0,6% pieaugumu, savukārt vidējais patēriņa cenu līmenis pakalpojumiem mēneša laikā samazinājās par 0,2%.

No preču grupas cenas auga pārtikas produktiem, kā arī apģērbiem un apaviem. Pārtikas cenas pieauga par 1,4%, tai skaitā maizes un graudaugu izstrādājumu cenas - par 5,8%, dārzeņu un kartupeļu cenas pieauga par 5,1%, bet piena, siera un olu cenas pieauga par 1,8%. Sezonālu faktoru dēļ cenas apģērbam un apaviem pieauga par 3,6%.

Turpmākās patēriņa cenu svārstības valstī ietekmēs, no vienas puses, zemais iekšējā tirgus pieprasījuma līmenis, kas radīs deflācijas spiedienu. No otras puses, atkopjoties valstu tautsaimniecībām, pasaules tirgū turpinās augt pieprasījums pēc energoresursiem, kas radīs inflācijas spiedienu arī uz Latvijas ekonomiku, atzīmē Finanšu ministrija.

Ekonomika

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais