LDDK: PVN paaugstināšana veicinās ēnu ekonomiku

Paceļot pievienotās vērtības nodokli (PVN) no 21% uz 22%, tiktu veicināta ēnu ekonomika, biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Elīna Egle.

Egle norādīja, ka nodokļu pamatnostādnēs šādi priekšlikumi nav izteikti, kā arī nav izvērtēta PVN paaugstināšanas ietekme uz patēriņu.

"Jāizbeidz demagoģija, ka nodokļi ir jāpārliek no darbaspēka uz patēriņu. Drīzāk varētu runāt par darbaspēka nodokļu sloga samazināšanu, jo tirgū, kurā patēriņš ir ļoti samazinājies un zeļ ēnu ekonomika, paaugstinot patēriņa nodokli, nevar cerēt veicināt valsts budžeta ieņēmumus," sacīja Egle.

LDDK ģenerāldirektore uzsvēra, ka pašlaik patēriņš tirgū ir ļoti zems, līdz ar to iekšējā darba tirgū nerodas jaunas darba vietas, savukārt legālie pakalpojumi norit ļoti gausi. Turklāt fakts, ka pieaug importa īpatsvars, liecina par ēnu ekonomikas pieaugumu.

Jau ziņots, ka darbā pie nākamā gada valsts budžeta patlaban tiek gatavoti daudzi sāpīgas izšķiršanās saturoši priekšlikumi jaunajai vadībai, starp kuriem ir arī turpmāka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes paaugstināšana, kā arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumu daļas samazināšana pašvaldību budžetiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

PVN likme patlaban ir 21%, bet pašvaldības savos budžetos saņem 80% no IIN ieņēmumiem.

"Vienotības" finanšu ministra amata kandidāts Andris Vilks biznesa portālam "Nozare.lv" atzina, ka tiek domāts par PVN likmes paaugstināšanu līdz 22%, taču tikai tādā gadījumā, ja citas iecerētās nodokļu izmaiņas nedos iecerēto efektu. Primāri tiekot spriests par nekustamā īpašuma nodokļa dubultošanu.

Šie priekšlikumi patlaban tiekot vērtēti un rēķināta to ietekme uz nākamā gada budžetu, lai jaunajai valdībai jau piedāvātu konkrētas izšķiršanās iesējas.

Savukārt Finanšu ministrija pagaidām gan nesniedz komentārus par budžeta tapšanas gaitu.

LETA jau ziņoja, ka līdz oktobra beigām paredzēts sagatavot priekšlikumus 2011.gadā veicamajai valsts budžeta fiskālajai konsolidācijai, šādu informāciju iepriekš sniedzis finanšu ministrs Einars Repše (JL), atbildot uz Saeimas deputātu pieprasījumu.

Repše solīja, ka līdz 2010.gada oktobra beigām tiks sagatavoti iespējamie konsolidācijas pasākumu tehniskie priekšlikumi, paredzot gan pasākumus iespējamiem budžeta ietaupījumiem, gan pasākumus papildu ieņēmumiem par kopējo summu, kas ir ievērojami lielāka nekā 2011.gadam nepieciešamais fiskālās konsolidācijas apmērs.

Svarīgākais