Privatizējot valsts uzņēmums vai uzņēmumu valstij piederošās daļas, nav lielas jēgas nogaidīt "labākus laikus" un vilcināt procesus, par kuru lietderību jau ir principā nolemts, izskanēja biznesa portāla "Nozare.lv" rīkotā ekspertu diskusijā par valsts uzņēmumu pārvaldību.
Investīciju fonda "Prudentia" partneris Ģirts Rungainis sacīja, ka uzskats, ka gaidot iegūs labāku cenu, "manuprāt, ir iedomas. Kapitāla tirgū klapes no acīm ir nokritušas. Pirms krīzes šķita, ka kāda "melnā kaste" vairoja mūsu labklājību un tuvināja Eiropas līmenim, bet izrādās, ka tādas nav. Esam nabadzīga valsts, iedzīvotāju skaits samazinās, infrastruktūra turpina sabrukt. Neredzu nekādu pamatu, lai kādi valsts aktīvi maksātu vairāk pēc trim vai pieciem gadiem".
Rīgas Fondu biržas "NASDAQ OMX Riga" valdes priekšsēdētāja vietnieks Indars Aščuks arī uzskata, ka gaidīšanai ir maz jēgas. "Nekad jau nav labs laiks. 2007.gadā arī teicām - vai nav jāgaida? Patlaban makroekonomiskās prognozes liecina, ka varētu būt ilgstoša stagnācija. Tātad nākotnē nav garantētas augstākas cenas," Aščuks sacīja.
Arī neatkarīgas enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš teica, ka dažu uzņēmumu privatizācija būtu jāveic nekavējoties. "Valstij ir ietekme tikai divos lielos infrastruktūras jeb pakalpojumu sniegšanas uzņēmumos - "Latvenergo" un "Rīgas siltumā." "Rīgas siltumu" varētu privatizēt jau rītdien, valstij pārdodot savas kapitāla daļas vai caur biržu, vai citādi. Jo ātrāk, jo labāk. Būtu gan ienākumu, gan pārvaldes uzlabošana," Ozoliņš teica.
Runājot par "Latvenergo", Ozoliņš gan aizrādīja, ka uzņēmums būtu vēl jāsakārto, iekams to varētu privatizēt, kotējot biržā, tādēļ ar šī uzņēmuma daļēju privatizāciju jebkurā gadījumā būtu jāgaida. Ozoliņš un "Latvenergo" valdes priekšsēdētaja pienākumu izpildītājs Uldis Bariss uzskata, ka būtu jāmaina veids, ka regulē elektrības cenas un citus "Latvenergo" darbības aspektus.
Arī "airBaltic" prezidents Bertolts Fliks lika saprast, ka ar privatizāciju nav ko gaidīt. "Viennozīmīgi - jāprivatizē "Latvenergo" pēc iespējas ātrāk. Elektroenerģijas tirgus Latvijā kļūst par lielu šķērsli attīstībai. Tas būtu jāsakārto pēc iespējas ātrāk. Energoneatkarība un elektrības cena ir viens no būtiskākajiem faktoriem tālākai valsts attīstībai," Fliks teica.
Fliks neprognozēja, kā Latvijas valstij piederošo uzņēmumu un uzņēmumu kapitāla daļu vērtība varētu nākotnē mainīties, taču uzsvēra, ka uzņēmumi, kuru akcijas kotē biržā, var daudz operatīvāk reaģēt uz vajadzību pēc jauna kapitāla.
Pilnu diskusijas par valsts uzņēmumu pārvaldību var lasīt "www.nozare.lv" sadaļā "Viedokļi, intervijas."