Latvija pakāpeniski gatavojas eiro ieviešanai 2014. gadā

Valdība otrdien, 28. septembrī tika informēta par laika periodā no 2010. gada 1. februāra līdz 2010. gada 31. jūlijam paveiktajiem un nākošajā atskaites periodā plānotajiem uzdevumiem Eiropas vienotās valūtas eiro ieviešanai Latvijā.

Šajā laikā būtiskākie pasākumi eiro ieviešanas projekta ietvaros ir īstenoti vienotās eiro maksājumu telpas (SEPA) un eiro ieviešanas komunikācijas jomā. Tāpat arī turpmākajos mēnešos galvenie uzdevumi būs saistīti ar vienotās eiro maksājumu telpas un pakalpojumu attīstību un komunikācijas pastiprināšanu, lai informētu sabiedrību par tautsaimniecības stabilizāciju un soļiem ceļā uz eiro ieviešanu. Kā zināms, Ministru kabinets kā eiro ieviešanas mērķa datumu Latvijā ir nosaucis 2014. gada 1. janvāri.

„Eiro nav pašmērķis. Eiro ir līdzeklis, lai palielinātu pievilcību Latvijas ekonomiskajai videi, jo no investoru viedokļa eiro nozīmē lielāku uzticamību, pārliecību par atbilstību ilgtspējīgas ekonomikas kvalitātei. Tas nozīmē pievilcīgākas procentu likmes, aizņemoties valstij, uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

No uzņēmēju skatu punkta Latvijas iekļūšana eiro zonā dos attīstības perspektīvu un starptautiskās attiecības ar partneriem, kā arī ievērojami lielāku stabilitāti darbībai Latvijā. Tieši stabilitāti bizness pašlaik vērtē visaugstāk. Protams, nevar aizmirst arī tiešus, ātri izmērāmus ieguvumus kā, piemēram, valūtas maiņas izdevumu izzušana,” norāda eiro projekta vadītāja Latvijā Sanita Bajāre.

Šī gada 27. jūlijā Eiropas Komisija publicēja desmito ziņojumu par praktisko gatavošanos eiro ieviešanai ne-eiro zonas dalībvalstīs, un šoreiz tajā plašāk tika izvērtēts gatavošanās process Igaunijā. Ziņojumā EK kritizēja Igaunijas kavēšanos ar komunikācijas pasākumu īstenošanu un aicināja valsti nekavējoties uzsākt sabiedrības informēšanas kampaņu, kas šobrīd ir veiksmīgi uzsākta. Papildus EK pauda bažas par eiro projekta centralizētas pārvaldības un pārraudzības trūkumu, ko operacionālā līmenī vajadzētu nodrošināt Eiro projekta vadītajam atbilstoši sākotnēji izveidotai eiro projekta struktūrai (līdzīgi kā tas tiek organizēts Latvijā).

Svarīgākais