Privātpersonas Latvijā turpmāk varēs ievest tikai 40 cigaretes

Šodien parlaments galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā ''Par akcīzes nodokli'', kas paredz samazināt Latvijā ievedamo cigarešu skaitu.

Iebraucot Latvijā no trešajām valstīm pa sauszemi vai ar jūras transportu, fiziska persona pāri robežai dienā varēs pārvest ne vairāk kā četrdesmit cigaretes. Patlaban Latvijā, nemaksājot akcīzes nodokli, fiziska persona katrā robežšķērsošanas reizē var ievest 200 cigaretes.

Tāpat grozījumi ierobežo arī citu tabakas izstrādājumu ievešanu Latvijā no trešajām valstīm. Nemaksājot akcīzes nodokli, persona savam patēriņam dienā varēs ievest 20 cigarellas pašreizējo 100 vietā, 10 cigārus 50 cigāru vietā un 50 gramus smēķējamās tabakas līdzšinējo 250 gramu vietā.

Jaunais regulējums neattieksies uz fiziskām personām, kuras Latvijā ieradīsies ar gaisa transportu.

Fizisku personu ievestajām cigaretēm saskaņā ar likumu ir jābūt paredzētām tikai personīgai vai ģimenes lietošanai, un samazinātais tabakas izstrādājumu apjoms ir uzskatāms par pietiekošu iepriekšminētajam mērķim vienas dienas laikā.

Ar jauno regulējumu paredzēts ierobežot Latvijā ievedamo tabakas izstrādājumu daudzumu no trešajām valstīm pa sauszemi un ar jūras transportu. Gadījumi, kad fiziskas personas valsts ārējo robežu ar Krieviju un Baltkrieviju šķērso četras un vairāk reižu nedēļā, ir klasificējami kā augsts risks nelikumīgai komercdarbībai. Tabakas izstrādājumi, visticamāk, tiek ievesti nevis personīgajam patēriņam, bet gan nelikumīgai tirdzniecībai bez akcīzes nodokļa nomaksas, uzsver likumprojekta autori. Pēc Finanšu ministrijas aplēsēm gada laikā valsts budžetā neiemaksātā akcīzes nodokļa apjoms par tabakas izstrādājumiem varētu sasniegt 4,1 miljonu latu.

Ekonomika

Valsts uzņēmumu “Pasažieru vilciens” (PV vai arī “Vivi”) valdes priekšsēdētājs Raitis Nešpors un “Latvijas dzelzceļš” valdes loceklis Rinalds Pļavnieks apgalvo, ka šiem uzņēmumiem ir pietiekami daudz naudas, materiālo resursu un zināšanu, lai uz vilcieniem cilvēki varētu paļauties vairāk nekā uz pārējiem satiksmes līdzekļiem.

Svarīgākais