Pagājušā gada oktobrī sākusies gada deflācija turpinās - joprojām vājais pieprasījums iekšzemē nosaka cenu samazināšanās tendenci, norāda Latvijas Bankas eksperti.
Latvijas Banka sagaida, ka šogad deflācija varētu būt apmēram 1,6% līmenī.
Kā ziņots, šā gada jūnijā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, bija par 1,4% zemāks. Precēm cenas ir pieaugušas par 0,1%, bet pakalpojumiem - samazinājušās par 5,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Latvijas Banka skaidro, ka arī jūnijā vairāk nekā pusei preču un pakalpojumu cenas turpināja samazināties - lielākajai daļai neregulējamo pakalpojumu, apstrādātās pārtikas produktu, apģērbiem. Lai gan deflācijas temps esot mazinājies, bet tas notiekot galvenokārt ārēju faktoru ietekmē, jo daudz vairāk, nekā gaidīts, kāpušas energoresursu cenas, kuras ietekmējis arī nodokļu pieaugums, kas neļaus inflācijai strauji pieaugt un atgriezties.
Centrālās bankas vērtējumā pamatinflācija ilgstoši saglabāsies negatīvā teritorijā, jo vājš ir pirktspējīgais pieprasījums, kā arī lēns ir kredītu pieauguma temps. Energoresursu cenu kāpums un tam atbilstošs izmaksu kāpums nozīmē arī mazāku kopējo cenu kritumu, jo virkne preču un pakalpojumu cenu daudz mazāk reaģē uz vājo iekšzemes pieprasījumu.
Kā ziņots, lai gan jūnijā gada deflācija bija 1,4%, tomēr vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, palielinājās par 0,4%. Precēm cenas pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 0,1%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām jūnijā pret maiju bija cenu kāpumam ar mājokļa uzturēšanu saistītām precēm un pakalpojumiem un pārtikai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem.
Šā gada pirmajos sešos mēnešos cenas ir pieaugušas par 1,8%. Šā gada jūnijā, salīdzinot ar 2009.gada decembri, lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni bija cenu kāpumam siltumenerģijai, kas pieauga par 27,8%, degvielai, kur kāpums bija par 9,8%, augļiem, dārzeņiem un kartupeļiem, kur cenas auga par 32,9%, kā arī cenu kritumam apģērbam par 4,4%, telekomunikāciju pakalpojumiem par 2,5% un gaļai un gaļas izstrādājumiem par 1,9%.