Iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums pirmajā ceturksnī pret 2009.gada ceturto ceturksni par 0,3%, kā arī gada krituma tempa samazināšanās līdz 6% apliecina, ka ekonomikas lejupslīdes zemākais punkts ir garām, šodien preses konferencē sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
"Ekonomikas lejupslīdes zemākais punkts ir garām, kas ir būtiski gan reālajā ekonomikā, gan psiholoģiski," norādīja Rimšēvičs.
Latvijas Banka sagaida, ka arī otrajā ceturksnī IKP izaugsme būs "pozitīvā teritorijā", bet pozitīvu devumu attīstībā galvenokārt nodrošinās apstrādes rūpniecība.
Ņemot vērā gan labākus pirmā ceturkšņa rezultātus, Latvijas Banka atstājusi nemainīgu līdzšinējo 2010.gada IKP prognozi. Latvijas Banka prognozē, ka šogad IKP kritums būs no 2% līdz 2,5%.
"Eksports attīstīsies, bet joprojām lēns ir iekšzemes pieprasījums un nekāpj investīcijas," prognozi pamatoja Rimšēvičs.
Pēc viņa teiktā, pašlaik ekonomisko aktivitāti ir stiprinājis preču un pakalpojumu eksports, kas sasniedzis ievērojamu gada pieaugumu. Otrkārt, arī privātā patēriņa izaugsme ceturkšņu izteiksmē, ko balstīja patērētāju noskaņojuma jeb konfidences uzlabojums.
Latvijas eksports atgūst konkurētspēju un jau sešus mēnešus uzrāda gada pieaugumu, kas turklāt vērojams visā rūpniecības jomu spektrā. Arī pietiekami smagos apstākļos, kad finanšu pieejamība ir zema arī mūsu eksporta tirgos, Latvijai izdevies palielināt tirgus daļas, proti, pieaug Latvijas preču un pakalpojumu loma vairāku valstu importā. Pirmajā ceturksnī tās ir pieaugušas Ziemeļvalstīs - Dānijā, Somijā, Zviedrijā, arī Polijā un Lielbritānijā, stāstīja centrālās bankas prezidents.
Viņš norādīja, ka Latvijas nominālā eksporta pieaugums gada pirmajos četros mēnešos ir bijis nozīmīgs - par piektdaļu lielāks nekā pērn šajā periodā - un maijā ir sasniedzis 34,6%. Pirmajā ceturksnī ievērojami audzis arī reālais eksports - par 14,5% gada izteiksmē.
Kā ziņots, šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2009.gada pirmo ceturksni IKP sarucis par 6%, liecina Centrālā statistikas pārvaldes precizētā informācija par IKP izmaiņām.
Pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem IKP gada pirmajos mēnešos salīdzinājumā ar 2009.gada pirmo ceturksni ir samazinājies par 5,1%, bet pret 2009.gada ceturto ceturksni pieaudzis par 0,3%.