Subordinētais kapitāls ir akcionāra aizdevums bankai, kas tiek piesaistīts, lai uzlabotu kapitāla pietiekamības rādītājus, un Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) neizsniedz atļauju šāda veida aizdevumam, biznesa portālam "Nozare.lv" skaidroja FKTK biroja vadītāja Anna Dravniece.
Līdz ar to arī AS "Parex banka" bijušā akcionāra Viktora Krasovicka apgalvojumi, ka FKTK ir pārbaudījusi un devusi atļauju viņa un otra lielākā akcionāra Valērija Kargina ieguldījumiem subordinētajā "Parex bankas" kapitālā, esot nepatiesi.
"Nozare.lv" jau rakstīja, ka Krasovickis ar sava preses pārstāvja Sergeja Bardovska starpniecību paziņoja, ka FKTK katru reizi, kad viņi veikuši ieguldījumus bankas subordinētajā kapitālā, tos pārbaudīja un sniedza tam atļauju. Kapitāla izcelsmi esot pārbaudījuši arī visi auditori, tostarp starptautiskie.
Krasovickis arī noliedz, ka viņa vai Kargina ieguldījumu subordinētajā kapitālā izcelsmes likumība būtu apšaubāma.
Savukārt FKTK aicina žurnālistus un arī sabiedrību rūpīgi un neatkarīgi pārbaudīt bijušo akcionāru publiskos izteikumus.
Latvijas Kredītiestāžu likumā teikts, ka subordinētais kapitāls ir naudas līdzekļi, kurus kredītiestāde aizņemas uz laiku, kas nav īsāks par septiņiem gadiem, turklāt aizņēmuma līgums paredz, ka aizdevējs var atprasīt aizdevumu pirms termiņa vienīgi kredītiestādes likvidācijas gadījumā un viņa prasība tiek apmierināta pēc visu citu kreditoru prasību, bet pirms akcionāru prasību apmierināšanas.
Kā ziņots, FKTK vērsusies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt Kargina un Krasovicka rīcību, tostarp pārbaudīt faktus par viņu subordinētā kapitāla izcelsmi, biznesa portālam "Nozare.lv" apstiprināja Dravniece.
Prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks aģentūrai LETA norādīja, ka, kamēr nav pabeigta izmeklēšana tā dēvētajā "Parex" lietā, procesa virzītājs nekādus komentārus nesniegs.
Jau ziņots, ka prokuratūra kriminālprocesu saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, ko pieļāvušas amatpersonas, gatavojot lēmumus par valsts atbalsta sniegšanu "Parex bankai" un bankas pārņemšanā, sāka pērn 16.oktobrī.
Kriminālprocess tika sākts pēc virknes fizisku un juridisku personu iesniegumos minēto ziņu resoriskās pārbaudes materiāliem, kā arī ņemot vērā Valsts kontroles atzinumu.
Kriminālprocess pagaidām sākts pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā.
Ņemot vērā lietas sarežģītību un apjomu, šī kriminālprocesa izmeklēšanai izveidota prokuroru grupa.
Jau ziņots, ka 2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt "Parex banku" un par diviem latiem iegādājās bankas kontrolpaketi.