Latvijas ārējais parāds katru dienu samazinās par 4,1 miljonu latu

Latvijas ārējais parāds katru dienu samazinās par 4,1 miljonu latu, norāda "DnB NORD Banka" vecākais ekonomists Pēteris Strautiņš, komentējot pirmā ceturkšņa maksājumu bilances datus.

Latvijas Bankas apkopotie šī gada 1.ceturkšņa maksājumu bilances dati sniedz interesantu ieskatu ekonomikas procesos, uzskata Strautiņš. "Interesanta ir Latvijas neto ārējā parāda dinamika. Šis rādītājs raksturo sabiedriskā sektora, uzņēmumu un privātpersonu kopējo jeb bruto ārēju parādu, no kura ir atskaitīti pārējās pasaules parādi pret Latvijas valsti, uzņēmumiem un privātpersonām. Sava nozīme ir kā bruto, tā neto parāda datiem, taču sagaidāmo parāda maksājumu slogu, kas gulsies uz valsts iedzīvotājiem, ļauj novērtēt tieši neto ārējais parāds."

Latvijas neto ārējais parāds augstāko punktu - 9,2 miljardus latu - sasniedza 2008.gada nogalē. Galvenais iemesls bija mājsaimniecību un uzņēmumu aizņemšanās bankās.

2009.gada 1.ceturksnī, kad sabiedrība sāka satraukties par it kā nesamaksājamu parādu uzņemšanos, Latvijas neto ārējais parāds sāka samazināties. Patlaban attiecībā pret augstāko punktu neto ārējais parāds ir samazinājies par diviem miljardiem un 69 miljoniem latu, tai skaitā 2010.gada 1 ceturksnī - par 364,8 miljoniem latu jeb par 4,1 miljonu latu dienā jeb 168 tūkstošiem latu stundā, 2,8 tūkstošiem latu minūtē. Sabiedriskā sektora parāds ir pieaudzis, taču privātā sektora ārējais parāds ir sarucis daudz straujāk. Šis apstāklis liek arī citādi paskatīties uz valsts parāda pieaugumu - tas lielā mērā ir privātā sektora finansiālā pārpalikuma spoguļattēls un nenozīmē, ka šobrīd Latvija tērētu vairāk, nekā nopelna.

Valsts budžeta deficīts tomēr jāsamazina, uzskata Strautiņš, jo valsts parāda pieaugums tiešā veidā rada slogu visiem nodokļu maksātājiem. Valsts budžeta deficīta samazināšanā neaizstājama loma būs izdevumu efektivitātes pieaugumam, taču valsts finansiālo situāciju var uzlabot arī privātais sektors, piebremzējot sava parāda samazināšanas centienus.

Daudzi uzņēmumi un ģimenes ir uzņēmušās pārāk lielas parādsaistības, kas ir jāsamazina. Taču vienlaikus citiem ir iespēja ņemt kredītus ar izdevīgām procentu likmēm un izdevīgi ieguldīt vai iztērēt, tādējādi palielinot valsts budžeta ieņēmumus.

Patlaban nav akūtas nepieciešamības samazināt Latvijas neto ārējo parādu, tas ir ievērojams - ap 56% no IKP, bet nav uzskatāms par bīstamu. Piemēram, Portugāles neto ārējais parāds ir tuvs 100% no IKP, norāda analītiķis.

Ekonomika

Dažādas izmaiņas, kas stāsies spēkā nākamgad, ietekmēs arī iedzīvotāju uzkrājumus un ieguldījumus. Mazināsies iemaksu lielums pensiju 2. līmenī, kamēr par individuāli veiktajiem uzkrājumiem, piemēram, iemaksām pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, būs iespēja saņemt lielāku nodokļa atmaksu. Plašāk skaidro "Swedbank" Investīciju produktu līnijas vadītājs Rolands Zauls.

Svarīgākais