VID pārbaudēm izvēlējies 48 dienesta auto nodokļa maksātājus

Valsts ieņēmumu dienests (VID) patlaban apkopojis pirmos nodokļu maksātāju iesniegtos pārskatus par tā sauktā automašīnu nodokļa maksāšanu un kontroles pasākumiem izvēlējis 48 personas, kurām vajadzēja deklarēt automašīnu izmantošanu personīgajām vajadzībām, taču tas nav izdarīts.

Kā aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļā, VID saņēmis pirmos pārskatus par ceturksni, kas iesniegti par labumu, par kādu palielināts ar nodokli apliekamais ienākums no darba devēja vieglo pasažieru automobiļu izmantošanas personīgām vajadzībām.

VID patlaban pārskatus izvērtē, kā arī salīdzina informāciju ar citu VID rīcībā esošo informāciju, lai lemtu par nodokļu kontroles pasākumu veikšanu.

Nodokļu maksātāju pārskatos iekļautās informācijas vērtēšanā VID izmanto arī saskaņā ar noslēgto savstarpējo vienošanos informāciju no Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) par nodokļu maksātāju īpašumā vai turējumā esošo vieglo autotransportu.

VID uzsver, ka, pirmkārt, kontroles pasākumu veikšanai tiek izvēlēti tie nodokļu maksātāji, kuriem pēc VID rīcībā esošās informācijas, iespējams, vajadzēja deklarēt, ka automobiļi tiek izmantoti personīgajām vajadzībām, bet to nav darījuši vai arī deklarējuši mazāk.

Šo nodokļu maksātāju pārbaudes drīzumā tiks sāktas un jau patlaban pārbaužu veikšanai izvēlēti 48 nodokļu maksātāji.

VID arī norāda, ka šis nav jauns nodoklis, bet gan palielināta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamā bāze.

Finanšu ministrijas speciālisti aprēķinājuši, ka šā gada pirmajā ceturksnī valsts budžetā no "autonodokļa" papildu saņemts aptuveni 1,1 miljons latu, tādējādi kopējā ieņēmumu prognoze uz gadu varētu būt aptuveni 4 līdz 6 miljoni latu.

VID piebilst, ka jāņem vērā: "autonodokļa" iekasēšanu ietekmējuši arī ar nodokļu administrēšanu tieši nesaistīti faktori - bija novērojama juridisko personu īpašumā esošu automašīnu pārreģistrēšana fiziskām personām, krīzes apstākļos pie augstajām degvielas cenām uzņēmumiem piederošās automašīnas tiek izmantotas racionāli, tikai dienesta vajadzībām un citi.

VID atzīmē, ka līdz pārskatu saņemšanai VID nav veicis nodokļu kontroles pasākumus nodokļu maksātājiem, kuri dienesta automašīnas izmanto personīgajām vajadzībām, vienīgi tematisko pārbaužu laikā preventīvi pievērsis uzmanību arī nodokļu aspektiem saistībā ar vieglo pasažieru autotransporta izmantošanu personīgām vajadzībām.

Tā, piemēram, četros gadījumos nodokļu maksātāji tikuši aicināti iesniegt darba devēja ziņojumu par pārskata mēnesi, precizējot darbinieku ienākumus un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un IIN par iepriekšējiem mēnešiem, savukārt trijos gadījumos nodokļu maksātāji aicināti veikt grozījumus pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijās, aprēķinot pašpatēriņu par automašīnu izmantošanu personīgajām vajadzībām.

Trijos gadījumos VID konstatējis citus pārkāpumus, kas skar grāmatvedības uzskaiti saistībā ar automašīnu izmantošanu.

Svarīgākais