Reģionos pieaug prognozes par mājokļu cenu kāpumu

Ja iepriekšējā mēneša SEB Mājokļu indikatora aptaujā nākotnes skatījums uz nekustamā īpašuma cenu kāpumu strauji uzlabojās Rīgā, tad šī mēneša aptaujā redzama analoģiska noskaņojuma uzlabošanās reģionos.

Rīgā mājokļu cenu kāpuma prognozētāju skaits mazliet pat samazinājies (no 28% uz 27%), tomēr kopējais noskaņojums kļuvis pozitīvāks, jo cenu krituma prognozētāju skaits krities vēl straujāk. Ja iepriekšējā mēnesī zemākas nekustamā īpašuma cenas pēc 12 mēnešiem prognozēja 22% rīdzinieku, tad šomēnes vairs tikai 18% Latvijas galvaspilsētas iedzīvotāju uzskata, ka mājokļu cenas tuvākā gada laikā kritīsies. Iedzīvotāju skaits, kas prognozē mājokļu cenu kāpumu, Rīgā jau otro mēnesi ir lielāks nekā to, kuri sagaida tālāku cenu samazināšanos. Savukārt respondentu skaits, kas prognozē nemainīgu nekustamā īpašuma cenu līmeni pēc gada, Rīgā palielinājies no 37% līdz 40%. Rīgā salīdzinājumā ar citiem reģioniem joprojām ir vismazāk to iedzīvotāju, kuriem nav noteikta viedokļa - 15% rīdzinieku nesniedza konkrētu atbildi par potenciālo mājokļu cenu dinamiku tuvākā gada laikā.

Joprojām visoptimistiskākais skats attiecībā uz mājokļu cenu izmaiņām tuvāko 12 mēnešu laikā ir Vidzemē, kur reģionu griezumā cenu kāpumu prognozētāju skaits ir vislielākais, bet cenu kritumu prognozētāju skaits - vismazākais. Salīdzinājumā ar iepriekšējo aptauju palielinājies gan to iedzīvotāju skaits, kas sagaida cenu kāpumu, gan to, kas prognozē cenu kritumu, samazinoties neitrāli noskaņoto vidzemnieku skaitam. 29% Vidzemes novada iedzīvotāju tic, ka mājokļu cenas pēc gada būs augstākas nekā šobrīd, savukārt 17% vidzemnieku sagaida mājokļu cenu tālāku kritumu gada laikā. Mājokļu cenas nākamgad tādas pašas kā patlaban prognozē 34% aptaujāto novada iedzīvotāju.

Pārējos reģionos noskaņojums ir mazāk optimistisks nekā Rīgā un Vidzemē, tomēr vērojams pozitīvāks noskaņojums. Īpaši strauji noskaņojums uzlabojies Latgalē, kurā iepriekšējos mēnešos bija vispesimistiskākais skatījums attiecībā uz nekustamā īpašuma cenu pieaugumu. Latgalē pirmo reizi 11 mēnešu laikā cenu kāpumu prognozētāju skaits pārsniedz cenu kritumu prognozētāju skaits.

21% Latgales iedzīvotāju uzskata, ka mājokļu cenas pēc gada būs mazākas nekā šobrīd (iepriekšējā mēnesī cenu krituma turpināšanos sagaidīja 41% aptaujāto iedzīvotāju), bet 23% cer uz cenu kāpumu (mēnesi iepriekš - 15%). 31% Latgales iedzīvotāju pēc gada prognozē mājokļu cenu atrašanos pašreizējā līmenī (iepriekš - 28%).

Zemgalē salīdzinājumā ar citiem reģioniem mazāk ir tādu iedzīvotāju, kuri prognozē nekustamā īpašuma cenu kāpumu, lai arī mēneša laikā to skaits ir pieaudzis un uzlabojies kopējais noskaņojums attiecībā uz cenu pieaugumu. 18% Zemgales iedzīvotāju uzskata, ka gada laikā var sagaidīt mājokļu cenu kāpumu, 26% respondentu sagaida cenu krituma turpināšanos, savukārt 39% prognozē cenu atrašanos pašreizējā līmenī

Kurzemē noskaņojuma uzlabošanās bijusi līdzīga kā Zemgalē, tomēr joprojām no visiem reģioniem tieši Kurzemē procentuāli ir visvairāk iedzīvotāju, kas nākotnē sagaida mājokļu cenu kritumu. 32% uzskata, ka mājokļu cenas pēc gada būs mazākas nekā šobrīd, 23% aptaujāto cer uz kāpumu, bet 27% kurzemnieku domā, ka mājokļu cenas gada laikā nemainīsies.

Ekonomika

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) uzdevis AS "Latvijas valsts meži" (LVM) no Zviedrijas lielākās mežu īpašnieku asociācijas un mežrūpniecības grupas "Sodra" iegūt precīzāku informāciju par tai piederošo Latvijas mežu īpašumu pārdošanu, aģentūrai LETA pastāstīja ministrs.

Svarīgākais