"Lattelecom": Vaidere klaji iejaucas biznesā

© F64

Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres (PS) vēstule par sakaru operatora "Lattelecom" piedāvātās interaktīvās televīzijas pakalpojuma saturu ir klaja iejaukšanās biznesā, biznesa portālam "Nozare.lv" uzsvēra "Lattelecom" komercdirektore Kerli Gabriloviča.

""Lattelecom" ir komersants, kas maksas televīzijas programmu izplatīšanas tirgū strādā konkurences apstākļos, tāpēc, veidojot programmu piedāvājumu, tiek ņemts vērā klientu pieprasījums pēc tiem. Līdz šim neesam dzirdējuši, ka politiķi iejauktos un regulētu arī citu maksas operatoru kanālu saturu," akcentē Gabriloviča.

"Ja politiķiem ir vēlme regulēt to, ko televizorā skatās Latvijas iedzīvotāji, tas jādara ar likumdošanas palīdzību un jāattiecina uz visiem tirgus spēlētājiem, nevis šādi izņēmuma kārtā jāvēršas pret vienu tirgus dalībnieku."

Vēstulē ekonomikas ministram Vaidere vaicā, kā "Lattelecom" televīzijas kanālu izvēles politika ietekmēs Latvijas sabiedrības saliedētību un veiksmīgu integrāciju, kā arī, vai ministram nešķiet, ka uzņēmuma piedāvātie pakalpojumi radīs draudus Latvijas drošībai un stabilitātei ilgtermiņā, jo Latvija tiek norobežota no Eiropas Savienības (ES) informācijas telpas, neproporcionāli lielā apjomā pārraidot Krievijas televīzijas kanālu piedāvāto informāciju.

Uz pārmetumu, ka "Lattelecom" interaktīvās televīzijas pamatpakā esot nesamērīgi daudz programmu krievu valodā, kas nav ražotas ES, Gabriloviča atbild: "Interaktīvās televīzijas pamata pakas piedāvājumā absolūti dominē ES valstīs ražots TV saturs. No 33 interaktīvās televīzijas pamata pakas kanāliem tikai trīs ir ražoti Krievijā, pārējie kanāli ražoti ES, bet piedāvātās valodas - dažādas (latviešu, krievu, angļu, franču u.c.)."

"Lattelecom" komercdirektore norāda, ka kanālu izvēli nosaka klientu intereses - interaktīvās televīzijas gadījumā ļoti precīzi var fiksēt, kādus kanālus abonenti skatās vairāk un atbilstoši tam arī piedāvāt saturu.

Vaicāts, vai Eiropas Parlamenta deputātes un ekonomikas ministra Arta Kampara (JL), kurš pieprasījis paskaidrojumus, kāpēc interaktīvās televīzijas pamatpakas piedāvājumā krievu kanāli dominē pār Eiropas valstu ziņu kanāliem, interese par maksas televīzijas saturu nav drauds visai nozarei, abonenttelevīzijas un elektronisko sakaru kompānijas "Baltkom" dibinātājs un vadītājs Pēteris Šmidre lika saprast, ka, būdams 51% valstij piederošs uzņēmums, "Lattelecom" ir sevi pakļāvis kritikai no valsts pārvaldes puses.

"Digitālās TV apraides tīkla izbūve ir īstenota par valsts līdzekļiem (caur "Latvijas Valsts radio un televīzijas centru"), "Lattelecom" kontrolpakete pieder valstij. Tomēr atbildīgais uzņēmums, saņemot tam veltītu kritiku no valsts amatpersonām vai jautājumus no sabiedrības, reaģē asi, visu noraidot un ieņemot aizvainota "privātā komersanta" lomu," uzsver Šmidre.

"Valsts iejaukšanās privāta uzņēmuma darbībā var notikt, ja netiek pildīti likumi vai noteikumi," norāda Šmidre, tai pašā laikā turpinot kritizēt "Lattelecom" un virszemes ciparu televīzijas ieviešanas gaitu. "Lattelecom" "turpina īstenot projektu, kurā ir ieguldīti valsts līdzekļi, kaut visdažādākās instances ir norādījušas uz vērā ņemamiem pārkāpumiem, turpinās izmeklēšana gan Eiropas Komisijas, gan mūsu valsts uzraugošajās iestādē", akcentē uzņēmējs.

Viņš atgādina, ka "Baltkom" kabeļtelevīzijas piedāvājumā ir virkne ziņu kanālu, kuri raida angļu un citās ES valodās (arī ar valodas izvēli ar digitālo kabeļtelevīzijas pieslēgumu), tostarp "BBC World", "Al Jazeera English", "Euronews", "Sky News", "Bloomberg TV", "PBK", "CNN International".

Ekonomika

Dažādas izmaiņas, kas stāsies spēkā nākamgad, ietekmēs arī iedzīvotāju uzkrājumus un ieguldījumus. Mazināsies iemaksu lielums pensiju 2. līmenī, kamēr par individuāli veiktajiem uzkrājumiem, piemēram, iemaksām pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, būs iespēja saņemt lielāku nodokļa atmaksu. Plašāk skaidro "Swedbank" Investīciju produktu līnijas vadītājs Rolands Zauls.

Svarīgākais