Prasa pārtikas marķējuma uzlabošanu

Otrdien EP Lauksaimniecības komitejas locekļi balsojot pauda nostāju par Eiropas Komisijas priekšlikumu modernizēt un vienkāršot ES noteikumus par pārtikas produktu marķēšanu, kas atvieglotu patērētāju izvēli, salīdzinot preču cenas un kvalitāti. Atbalstīto jauninājumu vidū ir Eiropas kvalitātes logotips un izejvielu "lauksaimnieciskās ražošanas vietas" uzrādīšana.

Kā norādīts itāļu deputāta Džankarlo Skotas ("Brīvības un demokrātijas Eiropa") sagatavotajā ziņojumā, reglamentēta marķēšana nodrošina tirgus darījumu pārredzamību un ļauj pircējiem salīdzināt produktu cenas un kvalitāti, kā arī garantē līdzvērtīgus konkurences apstākļus Savienībā. Turklāt uzsvērts, ka kvalitāte var nodrošināt Eiropas ražotājiem iespējas gūt ievērojamas komerciālas priekšrocības

Eiropas Savienība līdz šim ir ieviesusi četras pārtikas kvalitātes un izcelsmes shēmas: aizsargāts cilmes vietas nosaukums (ACVN), aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde (AĢIN), tradicionāla rakstura produkts (TRP) un bioloģiskā lauksaimniecība.

Parmas šķiņķis un Mozeles vīns

Eiropas Komisija ierosināja vienkāršot marķēšanas noteikumus, apvienojot vairākas ģeogrāfiskās izcelsmes sistēmas.

Lauksaimniecības komiteja tomēr uzskata, ka ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm ir liela nozīme ne tikai ekonomikas, bet arī ētikas, vides aizsardzības un sociālā ziņā, ņemot vērā produktu ciešo saistību ar to ražošanas apvidu, tradīcijām, vēsturi, gaumi un unikālajām zināšanām, kas nodotas no paaudzes uz paaudzi.

Tādēļ tā uzstāj, ka esošās sistēmas ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrācijai (vīniem, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, lauksaimniecības un pārtikas produktiem) būtu jāsaglabā to pašreizējā veidā.

Attiecībā uz ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm trešās valstīs komiteja vēlas, lai šo norāžu aizsardzību palielinātu, iekļaujot tās starptautiskos reģistros un nodrošinot tām starptautisku atzīšanu PTO sistēmā.

Komiteja arī pieprasa obligāti sniegt informāciju attiecībā uz izejvielu „lauksaimnieciskās ražošanas vietu”, ja produkta izejvielu audzēšanas vieta atšķiras no vietas, kas norādīta ģeogrāfiskās izcelsmes norādē.

Tīra manta

Tāpat referents aicina izpētīt Eiropas Savienības kvalitātes logotipa ieviešanas iespējas precēm, kas pilnībā ražotas Eiropā. Tas dotu Eiropas ražotājiem iespēju "uz saviem produktiem norādīt apņemšanos ievērot kvalitātes, pārtikas nekaitīguma prasības un visus Eiropas ražošanas standartus".

Tāpat komiteja atbalsta jauna ES bioloģiskās lauksaimniecības logotipa ieviešanu un prasa lielāku standartizācija attiecībā uz bioloģisko produktu kontroli un sertifikāciju.

Izglītot un informēt

Visbeidzot, lai nodrošinātu kvalitātes politikas sekmīgu īstenošanu, viņaprāt, ir būtiski izvērst plašu kampaņu patērētāju izglītošanai un informēšanai par dažādiem Eiropas marķējumiem un to sniegtajām garantijām.

Svarīgākais