Parādu pensionāriem atdos aprīlī

Pensionāri pensijas pilnā apmērā saņems jau februārī, bet no pērnā gada jūlija līdz janvārim ieturēto pensijas daļu atmaksās vienā maksājumā aprīlī, vakar, uzklausot labklājības ministru Uldi Auguli (ZZS) un finanšu ministru Einaru Repši (JL), vienojās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti.

Bija varianti

Lai gan iepriekš finanšu ministrs visai skeptiski vērtēja Satversmes tiesas lēmumu, reiz to pat nosaucot par bezatbildīgu, trešdienas pēcpusdienā viņš pēkšņi nāca klajā ar paziņojumu, ka pensijas pilnā apmērā jāsāk maksāt nekavējoties un tas pats jādara arī ar parāda atdošanu pensionāriem. To pašu E. Repše vēlreiz apliecināja arī ceturtdien Saeimā, norādot, ka Valsts kase un Finanšu ministrija var nodrošināt naudu, tā liekot noticēt, ka pensiju ieturējumu atmaksa jau tuvākajā laikā patiešām varētu būt taisnība.

Labklājības ministrijas (LM) speciālisti uz komisijas sēdi bija sagatavojuši variantus, kā rīkoties, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) direktore Inese Šmitiņa atzina, ka vēl līdz trešdienas pēcpusdienai bija sagatavoti vairāki varianti, arī tādi, kur pensionāriem ieturēto sāktu atmaksāt tikai jūlijā, jo nebija skaidrības par parāda atmaksai nepieciešamās naudas avotu. Taču, lasot finanšu ministra paziņojumu, speciālisti apstājušies pie diviem variantiem. Pirmais paredz pilnas pensijas sākt maksāt jau februārī, bet parādu pensionāriem atmaksāt uzreiz vienā reizē – aprīlī. Otrs variants – pilnas pensijas un arī ieturēto maksāt martā. Otrais variants no administrēšanas viedokļa esot nedaudz izdevīgāks, taču arī pirmais ir īstenojams saprātīgā veidā, ja vien ir skaidrība, no kāda naudasmaka to finansēt. Saeimas deputāti uzskatīja, ka jāizvēlas pirmais variants, kur pilnas pensijas sāk maksāt no februāra, bet ieturēto atdod aprīlī.

Būs speciāls likums

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (TP) Neatkarīgajai atzina, ka ilgi kavēties nevar, un likumprojektu, kas paredzēs, kā atdot nepamatoti ieturētās pensijas, komisija kopā ar LM ekspertiem sagatavos jau nākamās nedēļas sākumā, lai ceturtdien to iesniegtu Saeimas prezidijam.

Lai pensijas sāktu maksāt pilnā apmērā, speciāls likums nav nepieciešams, jo saskaņā ar Satversmes tiesas lēmumu likuma Par pensiju un pabalstu izmaksu laika posmā no 2009. gada jūlija līdz 2012. gada 31. decembrim normas, kuras attiecas uz pensijām, nav spēkā. Šajā likumā kaut ko mainīt praktiski nav jēgas, jo tas, arī pēc deputātu domām, tagad izskatās kuriozs.

No kurienes nauda

E. Repše vairākkārt apliecināja, ka nauda pensiju izmaksai ir un, lai varētu palielināt budžeta izdevumus par summu, kas nepieciešama gan parāda pensionāriem dzēšanai, gan pilnu pensiju atmaksai, būs nepieciešama Saeimas Budžeta komisijas atļauja. "Bet to mēs tehniski atrisināsim," uzsvēra E. Repše.

Īsti skaidrības tomēr nav par to, no kurienes būs šie papildu līdzekļi – apmēram 180 miljonu latu apmērā. E. Repše norāda, ka Valsts kasē ir uzkrāta nauda (1,3 miljardi latu), ko var izmantot pensijām. Uz VSAA direktores jautājumu, vai sociālajam budžetam no Valsts kases būs jāaizņemas (jo tas nozīmē procentu maksājumus), Valsts kases pārvaldnieka vietnieks Jānis Pone atbildēja ar pretjautājumu: ņemot vērā uzkrājumu sociālajā budžetā, vai jums vajag aizņemties? Turklāt J. Pone norādīja ne uz to naudu, kas ir noguldīta termiņdepozītā, bet gan uz uzkrājumu kontā, tātad nosacīti brīviem līdzekļiem – 5. janvārī – 230 miljoni latu.

I. Šmitiņa atzina, ka VSAA kontos vienmēr ir šāda nauda, lai būtu garantija, ka tās pietiek ikdienas pensiju un pabalstu izmaksai.

Varēs mantot

Pašlaik VSAA ir padomājusi arī par reālo mehānismu, kā pensionāri saņems ieturēto pensijas daļu. Cilvēkiem nekur nebūs jāiet un nebūs arī jāraksta iesniegums. Tas viss tiks izdarīts automātiski. Likuma noteiktajā kārtībā no tās pensijas daļas, kura pārsniedz 165 latus, tiks ieturēts arī ienākuma nodoklis, tomēr, kā sacīja I. Šmitiņa, nodoklis tiks piemērots pensijai katru mēnesi atsevišķi, nevis no aprīlī izmaksājamās summas kopumā. "Nodoklis tiks ieturēts tāds, kāds tas būtu bijis, piemēram, izmaksājot pilnu pensiju augustā vai septembrī," saka I. Šmitiņa.

LM arī norāda, ka, rakstot likumu par to, kā atdot ieturēto, būs paredzēts mehānisms, kā ieturētās pensijas daļu varēs saņemt pensionāra mantinieki, ja pats pensionārs šajā laikā būs aizgājis viņsaulē. Taču šādos gadījumos gan būs nepieciešams individuāli vērsties VSAA.

Svarīgākais