Trīspusējās sadarbības padome atbalsta eiro ieviešanu no 2014.gada

Nacionālās trīspusējās sadarbības padome (NTSP) šodien atbalstīja 2014.gada 1.janvāra kā mērķa datuma nosaukšanu eiro ieviešanai, un jau februāra beigās valdībai būs jāpieņem oficiāls lēmumu par šī datuma nosaukšanu kā vienotās Eiropas valūtas ieviešanas dienu.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) sēdes dalībniekiem norādīja, ka jau Latvijas ekonomikas atjaunošanas programma virzīta uz to, ka Latvija eiro ievieš 2014.gada sākumā. Lielākā problēma patlaban ir budžeta deficīta nosacījuma izpilde. Šogad budžetā deficīts plānots 8,5% no iekšzemes kopprodukta, nākamgad - 6%, bet 2012.gadā - 3%.

Ja šādus deficīta apmērus izdosies nodrošināt, tad nebūšot nekādu šķēršļu eiro ieviešanai.

Finanšu ministrijas eiro projekta vadītāja Sanita Bajāre sēdes dalībniekiem atzina, ka oficiāls lēmums par jaunu eiro ieviešanas datumu valdībā līdz šim nav pieņemts, tāpēc, saņemot NTSP atbalstu, šāds priekšlikums izskatīšanai valdībā kopā ar ikgadējo ziņojumu tiks virzīts februāra beigās.

Bajāre arī informēja, ka eiro ieviešana neizbēgami prasīs arī papildus izdevumus - privātajā sektorā tie galvenokārt varētu būt saistīti ar programmatūru maiņu, jo šos izdevumus valsts neplāno kompensēt. Savukārt valstij lielākos izdevumus varētu radīt informēšanas kampaņa par gaidāmajām pārmaiņām.

LETA jau ziņoja, ka 2007.gada septembrī valdība nolēma politikas dokumentos iepriekš noteikto eiro ieviešanas datumu aizstāt ar tekstu "€ diena".

Iepriekš Latvijas plānotais eiro ieviešanas termiņš bija 2008.gads.

Ekonomika

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais