Rimšēvičs: Ja netiktu glābts "Parex", būtu jāaiztaisa arī vismaz četras mazākās bankas

Aizverot "Parex banku", sāktos strauja līdzekļu izņemšana no citām bankām, un būtu jāaiztaisa arī vismaz četras mazākās bankas, intervijā žurnālam "Klubs" norāda Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs.

Aizverot "Parex", valstij no garantiju fonda automātiski būtu noguldītājiem jāizmaksā 660 miljoni latu.

"Tas būtu uzreiz, bet nākamajā brīdī sāktos ļoti strauja līdzekļu izņemšana no citām bankām, un būtu jāaiztaisa arī vismaz četras mazākās bankas," norāda Rimšēvičs, piebilstot, ka tas notiktu "pusgada laikā, ja ne ātrāk".

Šo banku aiztaisīšanas rezultātā valstij atkal būtu jāizmaksā noguldītājiem līdzekļi no garantiju fonda. Tobrīd fondā bijuši nepilni 80 miljoni latu, kas nozīmē, ka papildu nauda būtu jāatrod budžetā, norāda Rimšēvičs.

"Ejam tālāk - Latvijas kredītreitings noteikti tiktu samazināts par vairākām pakāpēm, un veselai virknei banku būtu starptautiskajiem aizdevējiem priekšlaikus jāatmaksā, kā tas paredzēts viņu līgumos, savas parādsaistības. Tā būtu vēl papildu simtiem miljonu aizplūšana no Latvijas banku sistēmas. Nākamais - šajās bankās paliktu iesaldēti simtiem miljoni valsts, pašvaldību un uzņēmumu naudas, un īsā laikā daudziem cilvēkiem un uzņēmumiem būtu jābankrotē," stāsta Rimšēvičs.

"Tajā brīdī ekonomika vienkārši tiktu paralizēta, te nenotiktu nekas, būtu viens vienīgs haoss, mūsu sarēķinātie zaudējumi veido vairāk nekā trīs miljardus latu," uzsver Latvijas Bankas vadītājs.

Lielākais pārbaudījums Latvijai bija "Banka Baltija', un tad tika izdarīti galvenie secinājumi, tika uzrakstīts jauns kredītiestāžu likums, tika sakārtota banku sistēma, kas ļāva "ļoti eleganti pārvarēt Krievijas krīzi", stāsta Rimšēvičs.

"Krievijā simtiem banku bankrotēja, kaimiņvalstīs bija ļoti smaga situācija, bet Latvija tika cauri sveikā ar vienas nelielas komercbankas aizvēršanu un otras lielākas sanāciju. Un tieši Rīgas Komercbankas sanācija ir tas galvenais dopings, kas stiprina mūs savā pārliecībā, ka "Parex" bija jāglābj," uzsver Rimšēvičs. "Jau toreiz mēs sapratām, kādas sekas uz tautsaimniecību atstātu tik liela izmēra bankas aiziešana pa burbuli. Un, lai ko mēs katrs personīgi domātu par "Parex", šobrīd skaidri redzam, ka tāda nozīmīguma un svarīguma bankas visur pasaulē tiek glābta, un tur nav jautājumu. Jo neglābšanas izraisītās sekas ir daudzkārt smagākas."

Svarīgākais