Latvijā strādājošo banku prasības pret uzņēmējiem ir kļuvušas pārāk stingras, un tas kavē ekonomikas attīstību, intervijā "Rietumu Radio" sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītāja padomnieks reģionālās attīstības jautājumos Ģirts Kronbergs.
Iepriekš uzņēmumi varēja ar dažādiem nodrošinājumiem un biznesa plānu sakombinēt iespējami labāko risinājumu, lai iegādātos iekārtas un attīstītu uzņēmumus, taču patlaban pat kārtīgi maksājoši uzņēmumi nespēj kreditēties.
"Pirms gadiem pieciem, sešiem ķīlas vērtība varēja būt arī puse vai nedaudz vairāk no kredīta vērtības, taču, ja uzņēmums sevi bija pierādījis, kredīts attīstības projektiem tika izsniegts," sacīja Kronbergs. "Patlaban, kamēr uzņēmumam nav pozitīvas bilances, ko ieķīlāt, tikmēr neviens tā īpaši neskatās. Šobrīd banku nav, - ir skaisti noformēti lombardi, kas paņem visu ķīlā un pretī iedod naudiņu par to, kas tev jau pieder."
Kronbergs norāda, ka arī bankām būtu jāuzņemas saprātīgs biznesa risks, taču tās to darīt nevēlas.
Banku pārāk uzmanīgā kredītu politika Latvijas uzņēmējus nostāda neizdevīgā situācijā, jo starptautiskiem vai ārvalstu īpašniekiem piederošiem uzņēmumiem vieglāk ir kreditēties savās mītnes zemēs, kur nosacījumi bieži vien ir daudz izdevīgāki.